Strona głównaChorobyChoroby psychiczne są coraz częstsze: nowy międzynarodowy raport

Choroby psychiczne są coraz częstsze: nowy międzynarodowy raport

Nastał globalny kryzys zdrowia psychicznego. Z nowego międzynarodowego raportu wynika, że wzrasta liczba pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i jednocześnie rosną koszty związane z tymi chorobami.
Choroby psychiczne są coraz częstsze: nowy międzynarodowy raport [Fot. Annett Seidler - Fotolia.com]
Z raportu przygotowanego przez zespół 28 ekspertów z całego świata, wynika, że kryzys zdrowia psychicznego pogłębia się, a systemy opieki zdrowotnej nie odpowiadają na niego w w sposób skuteczny. Oszacowano, że koszt kryzysu do 2030 roku wyniesie 16 bilionów dolarów.
Sytuacja jest wyjątkowo ponura. Obciążenie dramatycznie wzrosło na całym świecie w ciągu ostatnich 25 lat, częściowo ze względu na starzenie się społeczeństw i więcej dzieci przeżywających okres dojrzewania, jednoczesnie zaś żaden kraj nie inwestuje dostatecznie dużo, aby poradzić sobie z tym problemem. Żadne inne schorzenia u ludzi nie zostały zaniedbane tak bardzo jak zdrowie psychiczne - mówi prof. Vikram Patel z Harvard Medical School.
Corocznie można by ocalić 13 milionów istnień ludzkich, gdyby choroba psychiczna była właściwie leczona, mówią eksperci. Zamieszczony w magazynie The Lancet raport stwierdza, że na całym świecie rośnie obciążenie związane z zaburzeniami natury psychicznej, pomimo postępu w leczeniu wielu zaburzeń zdrowia psychicznego. Autorzy dokumentu obwiniają za taki status quo słabą jakość usług w zakresie zdrowia psychicznego, która jest znacznie niższa tej zapewnianej w ramach ochrony zdrowia fizycznego. Według autorów, wszystkie kraje mogą być uważane za rozwijające się w zakresie ogromnej nierówności w dostępie do zasobów zdrowia psychicznego.

10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W tym roku obchodzony był pod hasłem: „Młodzi Ludzie i Zdrowie Psychiczne w Zmieniającym się Świecie" (ang. Young People and Mental Health in a Changing World). Miał na celu zwrócenie uwagi na problemy, z którymi boryka się dzisiaj młodzież i młodzi ludzie dorośli, a także rozpoczęcie dyskusji na temat tego, czego potrzebują, aby wejść w dorosłość zdrowo, szczęśliwie i z odpowiednią wytrzymałością.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że około 300 milionów ludzi na całym świecie cierpi na , a 50 milionów ma . Szacuje się też, że dotyczy 23 milionów ludzi, a - około 60 milionów.

Raport:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy