Strona głównaChorobyChoroby psychiczne skracają życie bardziej niż wieloletnie palenie

Choroby psychiczne skracają życie bardziej niż wieloletnie palenie

Jak wynika z badań uczonych z Oxford University, poważne choroby psychiczne skracają długość życia o 10-20 lat. To więcej niż w przypadku osób nałogowo palących papierosy.
Choroby psychiczne skracają życie bardziej niż wieloletnie palenie [© Andreas Karelias - Fotolia.com] Zdrowie psychiczne wydaje się nie mieć tego samego priorytetu dla służby zdrowia, co . Tymczasem dane są bardzo niepokojące - silne są niemniej wyniszczające.

W ramach badań przeanalizowano wcześniejsze ustalenia dotyczące ryzyka śmiertelności dla całego szeregu problemów - kłopotów ze zdrowiem psychicznym, zażywaniem nadmiaru leków, nadużywaniem , , spektrum zaburzeń autystycznych, trudnościami w uczeniu się, zaburzeniami zachowania w dzieciństwie, etc.

Uczeni wzięli pod uwagę dwadzieścia badań, w których uczestniczyło 1,7 miliona ludzi, z czego 250 tys. zmarło.

Jak wynika z analiz, spadek oczekiwanej długości życia u osób z wynosi od 9 do 20 lat, u schizofreników - 10 do 20 lat, u ludzi nadużywających leków i alkoholu - od 9 do 24 lat, a u pacjentów cierpiących na nawracającą - od 7 do lat.
Jednocześnie nałogowi palacze skracają swoje życie średnio o osiem do dziesięciu lat, wskazują autorzy badań.

Odkryliśmy, że wiele diagnoz zaburzeń psychicznych wiąże się ze spadkiem długości życia tak znacznym, jak ten związany z paleniem 20 lub więcej papierosów dziennie - ocenia dr Seena Fazel Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu w Oksfordzkiego.

- Istnieje wiele prawdopodobnych powodów takiego stanu rzeczy. Zachowania wysokiego ryzyka są częste u pacjentów psychiatrycznych, zwłaszcza nadużywanie leków i alkoholu, więc osoby te cechują się większym prawdopodobieństwem popełnienia . Piętno związane ze zdrowiem psychicznym może też oznaczać, że ci pacjenci nie są adekwatnie leczeni w związku z fizycznymi problemami zdrowotnymi - dodała dr Fazel.

Wyniki badań opublikowano w magazynie World Psychiatry.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 10:49:41, 10-06-2014 ~gość: 83.26.73.xxx

    Z własnego doświadczenia wiem (jako matka syna z zaburzeniem), że to błędy medycyny mogą doprowadzać właśnie do wspomnianym w artykule problemie związanym z skróceniem życia osoby z zaburzeniem. Jeden z moich synów chorował niby na alkoholizm i schizofrenię, a lekarze nie mieli na to rady. Gdy syn miał epizod schizofreniczny, był zamykany w szpitalu, po jakimś czasie był wypuszczany, wracał do picia, znów przeżywał epizod schizofreniczny, i krąg się zamykał. Gdy zaczęłam szukać innych metody poza psychiatrycznymi by pomóc synowi, natrafiłam na "Kołowrót Życia" i "Poznaj prawdę i bądź wolny", od tego właściwie zaczęła się zmiana ku lepszemu. Dowiedziałam się, że autorka książek pomaga w różnych nawet skrajnie trudnych przypadkach i zgłosiłam się do niej z synem. Syn był sceptyczny po tylu porażkach w sprawie pomocy, ale po roku abstynencji i braku objawów schizofrenii, i on stracił wszelkie wątpliwości i uwierzył, że zmiana jest możliwa. W każdym razie kosztowało to dużo pracy i wysiłku, ale obecnie od 5 lat syn nie wrócił do szpitala i nie wypił ani kropli alkoholu. Diagnoza była postawiona błędnie, ponieważ przyczyny były głębsze. Schizofrenia to pojęcie związane z objawami, ale o przyczynach lekarze mało co wiedzą.
    ... zobacz więcej
  • 16:28:23, 10-06-2014 toy_

    Co za beznadziejny artykul.
    Palenie papierosow moze zalezy od nas w jakiejs mierze, ale choroba psychiczna raczej nie

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy