Strona głównaChorobyChoroby psychiczne zaburzają ciśnienie krwi i zmienność tętna

Choroby psychiczne zaburzają ciśnienie krwi i zmienność tętna

Na Uniwersytetu Południowej Australii odkryto kolejny powód, dla którego wszyscy powinniśmy zwracać większą uwagę na zdrowie psychiczne: jest ono ściśle powiązane ze zmianami ciśnienia krwi i tętna.
Choroby psychiczne zaburzają ciśnienie krwi i zmienność tętna [fot. Seb_aus_D from Pixabay]
Jak się okazuje, istnieje związek między oraz wahaniami ciśnienia krwi, które mogą prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych i uszkodzeń narządów.

Choroby psychiczne zakłócają funkcje autonomiczne organizmu, w tym , tętno, temperaturę i oddychanie.

- Przeanalizowaliśmy 12 badań na osobach z lękiem, depresją oraz atakami paniki i stwierdziliśmy, że bez względu na wiek, choroby psychiczne są znacząco związane z większymi wahaniami ciśnienia krwi w ciągu dnia - mówi dr Renly Lim. - Odkryliśmy również, że u osób chorych psychicznie tętno nie dostosowuje się do zewnętrznych stresorów tak, jak powinno - dodaje.

- W przeciwieństwie do tego, co sądzi wielu ludzi, zdrowe serce nie bije jak metronom. Powinno dostosowywać się do wyzwań środowiskowych i psychologicznych. Ciągle zmieniające się tętno jest w istocie oznaką dobrego zdrowia - wyjaśnia dr Lim.

Zmniejszona zmienność (heart rate variation, HRV) jest powszechna u osób z chorobami psychicznymi i oznacza osłabioną reakcję organizmu na , nasilając negatywne skutki stresu przewlekłego.

Inaczej niż tętno, czyli to ile razy serce bije na minutę, które zwykle jest stałe, HRV jest bardziej złożona i jest to czas między dwoma uderzeniami serca, który powinien ulegać zmianie w zależności od zewnętrznych stresorów.

- Celem jest nie tyle ciągła zmiana tętna, ile wyższa HRV, co osiąga się poprzez zdrową dietę, ćwiczenia, niski poziom stresu i dobre zdrowie psychiczne - mówi dr Lim.

Niska HRV występuje, gdy organizm człowieka jest w trybie walki lub ucieczki i łatwo się stresuje. Co więcej, jest częsta z chorobami przewlekłymi, w tym problemami sercowo-naczyniowymi i psychicznymi.

Duże wahania ciśnienia krwi (blood pressure variations, BPV) w ciągu dnia nie są dobre, zaś w nocy ciśnienie skurczowe powinno spaść o 10-20 procent, aby serce mogło odpocząć. Naukowcy odkryli, że w przypadku osób z problemami ze zdrowiem psychicznym nocą ciśnienie nie spada dostatecznie.

Zbyt słaby spadek ciśnienia - poniżej 10 procent - może być wywoływany różnymi czynnikami, w tym dysfunkcją autonomiczną, niską jakością snu i zaburzonym rytmem dobowymi, który reguluje cykl snu i czuwania.
Badania pokazują, że trzeba zwracać większą uwagę na fizyczne skutki chorób psychicznych - zaznacza dr Lim. - Jest to największe globalne obciążenie zdrowotne, dotykające 11-18 procent (około miliarda) ludzi na całym świecie. Ponieważ choroby psychiczne mogą zaburzać regulację pracy serca i ciśnienia krwi, niezbędne jest wczesne działanie lecznicze - zauważa dr Lim.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy