Strona głównaChorobyChoroby reumatyczne nie muszą wykluczać z życia zawodowego

Choroby reumatyczne nie muszą wykluczać z życia zawodowego

Osoby cierpiące na choroby reumatyczne w zaawansowanym stadium muszą często borykać się z problemami w wykonywaniu najprostszych codziennych czynności. Zwykłe mycie, ubieranie się czy swobodne poruszanie może stać się niezwykle uciążliwe. Schorzenia te są diagnozowane nie tylko u osób dojrzałych, ale też u młodych i w średnim wieku, co sprawia, że wielu z nich musi zrezygnować z aktywności zawodowej i prywatnej. Projekt "Zwyczajnie Aktywni" stara się przeciwdziałać wykluczaniu osób chorych na autoimmunologizne choroby zapalne z życia zawodowego. W listopadzie będzie mieć miejsce uroczysta gala finałowa projektu.
Choroby reumatyczne nie muszą wykluczać z życia zawodowego [fot. Zwyczajnie Aktywni] Ogólnopolski projekt „” ma na celu przeciwdziałanie wykluczaniu z rynku pracy osób cierpiących na choroby zapalne z obszarów – gastroenterologicznego, dermatologicznego oraz reumatologicznego. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów (MIZS) należą do ostatniej z wymienionych grup. Integralną częścią projektu „Zwyczajnie Aktywni” jest konkurs grantowy o tej samej nazwie, do którego organizatorzy zapraszają organizacje zrzeszające pacjentów z całego kraju. Ich zadaniem jest opracowanie ciekawego pomysłu na aktywizację zawodową swoich podopiecznych, a zwycięzców wyłania Kapituła Konkursu, w skład której wchodzą wybitni eksperci, reprezentujący rynek pracy, organizacje społeczne i pacjenckie oraz środowisko medyczne.

W obszarze reumatologicznym najczęściej występującym schorzeniem jest reumatoidalne zapalenie stawów. Z dostępnych na rynku analiz wynika, że w Polsce na RZS choruje blisko 400 tysięcy osób, a do głównych objawów tej uciążliwej choroby należą ból, sztywność oraz obrzęki stawów. Choroba rozpoznawana jest najczęściej u osób między 30 a 50 rokiem życia, a na zachorowanie narażone są szczególnie kobiety, które stanowią aż 2/3 chorych. W przypadku zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) proces zapalny obejmuje stawy kręgosłupa oraz stawy biodrowe, powodując ból i sztywność ruchową. Największą grupę zdiagnozowanych stanowią osoby między 20 i 30 rokiem życia. Dla wielu osób zaskoczeniem może być fakt, że schorzenia reumatyczne występują także u dzieci i młodzieży, czego przykładem jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), które występuje u osób przed 16 rokiem życia. Choroba jest szczególnie trudna do rozpoznania u małych dzieci, Sygnałem ostrzegawczym jest obrzęk oraz wysięk w stawie.

W przypadku schorzeń reumatycznych niezwykle ważna jest szybka diagnoza i właściwe leczenie, ponieważ zbyt późne podjęcie terapii może prowadzić do niepełnosprawności. W jej wyniku chorzy mogą stracić zdolność samodzielnego funkcjonowania, w tym także wykonywania pracy zawodowej. Dzięki takiej inicjatywie, jak „Zwyczajnie Aktywni” pacjenci mogą liczyć na pomoc w prowadzeniu aktywności życiowych oraz mają szansę, aby realizować się zawodowo.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy