Strona głównaChorobyChoroby serca zabijają najczęściej - jak zmniejszyć ryzyko

Choroby serca zabijają najczęściej - jak zmniejszyć ryzyko

Jak podaje Światowa Federacja Serca, każdego roku na całym świecie z powodu chorob sercowo-naczyniowych umiera około 17,7 miliona ludzi. Oznacza to, że wspomniane choroby odpowiadają za 31 proc. wszystkich zgonów.
Choroby serca zabijają najczęściej - jak zmniejszyć ryzyko  [Fot. McCarony - Fotolia.com] są powszechne i śmiertelne, ale często można ich uniknąć dzieki podniesieniu świadomości zagrożenia i zmianom w stylu życia.

Wymienia się sześć różnych rodzajów chorób sercowo-naczyniowych:

  • choroba niedokrwienna serca (choroba naczyń krwionośnych odżywiających mięśnie sercowe);
  • choroba naczyń mózgowych (choroba naczyń krwionośnych odżywiających mózg);
  • choroba tętnic obwodowych (choroba naczyń krwionośnych odżywiających ręce i nogi);
  • reumatyczna choroba serca (uszkodzenie mięśnia sercowego i zastawek serca w wyniku gorączki reumatycznej, wywołane przez paciorkowce);
  • wrodzona choroba serca (wady rozwojowe serca istniejące od chwili urodzenia);
  • i zatorowość płucna (zakrzepy w żyłach, które mogą przemieszczać się do serca i płuc).
Zawały serca i udary mózgu są spowodowane głównie zakrzepami, które blokują przepływ krwi do serca lub mózgu. Najczęstszą ich przyczyną jest gromadzenie się złogów tłuszczowych na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych. Najczęstsze czynniki ryzyka to: palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak aktywnosci fizycznej i .

Można więc samodzielnie zmniejszyć ryzyko wpsomnianych chorób. Potrzebna jest regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się, kontrola poziomu ciśnienia krwi, niepalenie papierosów. Warto też poznać objawy udarów i , aby jak najszyciej uzyskać odpowiednią pomoc medyczną, minimalizując efekty tych zdarzeń.

Ostatnia niedziela września jest Światowym Dniem Serca - ustanowiono go w celu popularyzacji wiedzy na temat chorób serca i ich profilaktyki.

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy