Strona głównaChorobyChoroby serca zabijają najczęściej - jak zmniejszyć ryzyko

Choroby serca zabijają najczęściej - jak zmniejszyć ryzyko

Jak podaje Światowa Federacja Serca, każdego roku na całym świecie z powodu chorob sercowo-naczyniowych umiera około 17,7 miliona ludzi. Oznacza to, że wspomniane choroby odpowiadają za 31 proc. wszystkich zgonów.
Choroby serca zabijają najczęściej - jak zmniejszyć ryzyko [Fot. McCarony - Fotolia.com] są powszechne i śmiertelne, ale często można ich uniknąć dzieki podniesieniu świadomości zagrożenia i zmianom w stylu życia.

Wymienia się sześć różnych rodzajów chorób sercowo-naczyniowych:

 • choroba niedokrwienna serca (choroba naczyń krwionośnych odżywiających mięśnie sercowe);
 • choroba naczyń mózgowych (choroba naczyń krwionośnych odżywiających mózg);
 • choroba tętnic obwodowych (choroba naczyń krwionośnych odżywiających ręce i nogi);
 • reumatyczna choroba serca (uszkodzenie mięśnia sercowego i zastawek serca w wyniku gorączki reumatycznej, wywołane przez paciorkowce);
 • wrodzona choroba serca (wady rozwojowe serca istniejące od chwili urodzenia);
 • i zatorowość płucna (zakrzepy w żyłach, które mogą przemieszczać się do serca i płuc).
Zawały serca i udary mózgu są spowodowane głównie zakrzepami, które blokują przepływ krwi do serca lub mózgu. Najczęstszą ich przyczyną jest gromadzenie się złogów tłuszczowych na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych. Najczęstsze czynniki ryzyka to: palenie papierosów, niezdrowa dieta, brak aktywnosci fizycznej i .

Można więc samodzielnie zmniejszyć ryzyko wpsomnianych chorób. Potrzebna jest regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie się, kontrola poziomu ciśnienia krwi, niepalenie papierosów. Warto też poznać objawy udarów i , aby jak najszyciej uzyskać odpowiednią pomoc medyczną, minimalizując efekty tych zdarzeń.

Ostatnia niedziela września jest Światowym Dniem Serca - ustanowiono go w celu popularyzacji wiedzy na temat chorób serca i ich profilaktyki.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Akademia Pełni Życia
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Kosciol.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X