Strona głównaChorobyChoroby wątroby - 8 głównych symptomów

Choroby wątroby - 8 głównych symptomów

Choroby wątroby są przyczyną około 2 milionów śmierci rocznie na całym świecie. Spośród nich jeden milion zgonów jest wynikiem powikłań marskości wątroby, a kolejny milion to efekt wirusowego zapalenia tego narządu oraz raka wątrobowokomórkowego. Statysyki pokazują, że marskość wątroby jest obecnie jedenastą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie, a rak tego organu - szesnastą. Oto główne oznaki problemów z tym organem.
Choroby wątroby - 8 głównych symptomów [Fot. Crystal light - Fotolia.com]

Żółtawa skóra i oczy

Taka barwa spowodowana jest nagromadzeniem bilirubiny, tj. , ponieważ wątroba nie można skutecznie przetworzyć hemoglobiny. Ma to zwykle miejsce przy przewlekłym zapaleniu lub marskości wątroby.

Zmęczenie

odpowiada za zarządzanie glikogenem, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię w sytuacji spadku poziomu cukru we krwi (glikogen jest przekształcany wówczas w glukozę). Jeśli wątroba nie może wykonywać tego zadania, organizm słabiej funkcjonuje i łatwo, szybko się męczy.

Swędzenie skóry

Zaburzenia funkcjonowania dróg żółciowych w często objawiają się swędzeniem skóry.

Siniaki

Łatwiej powstają ze względu na zmniejszoną zdolność wątroby do produkcji czynników krzepnięcia krwi.

Nagłe przybieranie na wadze

Może być symptomem marskości wątroby, w której zdrowa tkanka organu jest zastępowana tkanką zwłóknioną, co prowadzi do blokowania przepływu krwi przez wątrobę i hamuje prawidłowe funkcjonowanie narządu.

Mocz ciemnego koloru

Ciemnopomarańczowy lub brązowy kolor moczu może stanowić oznakę choroby wątroby. Taka barwa uryny, podobnie jak żółtość skóry, jest spowodowana zbyt dużym nagromadzeniem bilirubiny.

Czerwone dłonie

U wielu pacjentów ze stłuszczeniem wątroby rozwija się rumień: zaczerwienienie skóry na dłoniach.

Kłopoty z pamięcią i koncentracją

Przy niedomaganiu wątroby toksyny z krwi nie są właściwie usuwane, co może spowodować ich nagromadzenie się w mózgu, prowadząc do encefalopatii wątrobowej. Oznakami tego są m. in. zaburzenia uczenia się, zapamiętywania oraz koncentracji.

Przeczytaj także


WZW B - wirusowe zapalenie wątroby typu B - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) jest chorobą zakaźną - najczęstszą i najpoważniejszą formą infekcji wątroby na świecie. Wirus HBV jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Choroba ta na ogół nie jest śmiertelna. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy