Strona głównaChorobyChoroby zębów i dziąseł sprzyjają nadciśnieniu

Choroby zębów i dziąseł sprzyjają nadciśnieniu

Problemy z dziąsłami mogą oznaczać podwyższenie ciśnienia krwi. Zdrowie jamy ustnej przekłada się na stan zdrowia całego organizmu.
Choroby zębów i dziąseł sprzyjają nadciśnieniu [fot.  JOSEPH SHOHMELIAN z Pixabay]
Brytyjscy uczeni przejrzeli kilkadziesiąt badań z udziałem ponad dwóch setek tysięcy ludzi i obliczyli, że osoby z umiarkowana lub ciężką formą cechowały się o 22 proc. podwyższonym ryzykiem , a uczestnicy z samą ciężką chorobą dziąseł odznaczali się o 49 proc. wyższym prawdopodobieństwem tej dolegliwości.

Jak wyjaśniają pracownicy University College London, zdrowie jamy ustnej ma ścisły związek z ogólnym stanem zdrowia. Ich zdaniem powinno zaś być ono uznawane za równie ważne, jak inne ogólne zagrożenia zdrwotne.

Dane pokazały, że u pacjentów z zapaleniem przyzębia ciśnienie skurczowe było o 4,5 mm Hg wyższe, a ciśnienie rozkurczowe o 2 mm Hg wyższe niż u osób bez tej choroby. Co więcej, ustalono, że kiedy problemy z dziąsłami zostały wyleczone, poziom ciśnienia spadał.

Nie jest zupełnie jasne, skąd ten zwiazek, w każdym razie wiadomo, że np. nieprawidłowe szczotkowanie i gromadzenie się wokół zębów wywołuje krwawienie dziąseł i choroby, ale może również powodować oraz uszkodzenie naczyń krwionośnych. Infekcje dziąseł moga prowadzić do rozporzestrzeniania się zakażeń na inne części ciała, wywołując ogólnoustrojowe stany zapalne.

Coraz więcej analiz pokazuje związek między między chorobami jamy ustnej i nadciśnieniem tętniczym oraz stwardnieniem tętnic. Dotychczas już kilkadziesiąt badań wykazało, że zapalenie przyzębia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem , a także istnieje pewna zależność między utratą zębów i , śmiercią z przyczyn sercowo-naczyniowych, a nawet śmiercią z jakiejkolwiek przyczyny.

Raport z badan został przedstawiony wczasopiśmie Cardiovascular Research.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy