Strona głównaChorobyChorujesz na nieswoiste zapalenie jelit? Szybciej „dopadnie” cię demencja

Chorujesz na nieswoiste zapalenie jelit? Szybciej „dopadnie” cię demencja

Demencja rozwija się o około 7 lat wcześniej u osób z nieswoistym zapaleniem jelit.
Chorujesz na nieswoiste zapalenie jelit? Szybciej „dopadnie” cię demencja [fot. Darko Djurin from Pixabay]
(Inflammatory bowel disease, IBD), obejmujące wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna, wiąże się z ponad dwukrotnym zwiększeniem ryzyka rozwoju demencji.

Odkryto, że jest zdiagnozowana około 7 lat wcześniej u osób z nieswoistym zapaleniem jelit, niż u ludzi wolnych od tej choroby.

Coraz więcej badań pokazuje, że komunikacja między jelitami i zamieszkującymi je bakteriami (mikrobiomem) oraz ośrodkowym układem nerwowym, zwana „osią jelitowo-mózgową", ma wpływ na różne aspekty zdrowia i ryzyko rozwoju rozmaitych chorób.

Jakkolwiek przyczyna IBD nie jest znana, uważa się, że rozwija się ono w wyniku zaburzonej odpowiedzi immunologicznej na zmiany w mikrobiomie jelitowym. Dotychczasowe badania wskazywały, że IBD może odgrywać rolę w rozwoju innego zaburzenia neurodegeneracyjnego, , ale nie było jasne, czy zapalenie może być również powiązane ze zwiększonym ryzykiem demencji.

W nowych testach przez kilkanaście lat monitorowano stan zdrowia setek ludzi z IBD i osób bez tej choroby. Spośród uczestników badań, na demencję zachorowało 5,5 proc. pacjentów IBD i 1,5 proc. osób nie cierpiących na nieswoiste zapalenie jelit. Wyniki skorygowano, biorąc pod uwagę płeć, wiek, dostęp do opieki zdrowotnej, poziom dochodów i obecność różnych innych chorób. Obliczono, że uczestnicy z nieswoistym zapaleniem jelit byli ponad dwukrotnie bardziej narażeni na rozwój demencji niż pozostali. Najwyższe ryzyko dotyczyło rozwoju choroby Alzheimera - następował sześć razy częściej u pacjentów z IBD w porównaniu z innymi ludźmi.

Autorzy zaznaczają, że ich badanie było obserwacyjne, więc nie dowodziło związku przyczynowo-skutkowego. Według nich jednak prawdopodobnie przewlekły stan zapalny i brak równowagi w mikrobiomie jelitowym mogą być czynnikami przyczyniającymi się do osłabienia funkcji poznawczych.

O badaniach napisano w czasopiśmie Gut.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy