Strona głównaChorobyChorzy na raka nerki już nie są sami

Chorzy na raka nerki już nie są sami

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator" zostało członkiem International Kidney Cancer Coalition (IKCC), czyli Międzynarodowej Koalicji Pacjentów Chorych na Raka Nerki. To pierwsza tego typu inicjatywa na światową skalę.
Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator" jako jedyna organizacja w Polsce zrzeszająca osoby chore na raka nerki dołączyła do IKCC. Koalicja zrzesza organizacje pacjentów wspierające osoby chore na ten nowotwór z całego świata.

IKCC, wśród swoich głównych zamierzeń wskazuje wypracowanie nowych standardów w leczeniu chorych na raka nerki.

- Obecnie lekarze w Polsce mają dostęp do amerykańskich oraz europejskich zaleceń. Mam nadzieję, że wypracowane przez radę naukową IKCC standardy oraz wdrożenie ich w Polsce przyczyni się do poprawy jakości leczenia pacjentów z tym schorzeniem. W związku z pojawieniem się w ostatnich latach kilku nowych terapii, m.in. inhibitorów kinazy tyrozynowej, potrzebne są aktualne zalecenia postępowania z chorymi na raka nerki" - powiedział prof. Cezary Szczylik, Kierownik Kliniki Onkologii, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie.

Kolejnym działaniem planowanym przez IKCC jest szeroko zakrojona kampania na rzecz propagowania wykonywania badań ultrasonograficznych (usg) dróg moczowych. Badanie USG samo w sobie nie jest badaniem profilaktycznym w kierunku raka nerki, ale jest najskuteczniejszym sposobem zobrazowania nieprawidłowości w obrębie nerek. Wśród kolejnych celów jakie stawia sobie IKCC jest edukacja społeczeństwa oraz pacjentów
z zakresu diagnostyki oraz metod leczenia raka nerki.

- Bycie członkiem koalicji sprawia, że możemy uczyć się od innych, bardziej doświadczonych organizacji pacjentów. Cieszę się, że jesteśmy członkiem IKCC i mamy nadzieję, że nasze wspólne działania wymiernie wpłyną na poprawę sytuacji osób chorych na raka. Jest to także okazja do nagłośnienia naszej lokalnej działalności na rzecz chorych na raka nerki, takich jak organizacja spotkań edukacyjnych z udziałem urologa, onkologa oraz psychoonkologa, które odbędą się w głównych miastach w Polsce - podsumował Tadeusz Włodarczyk, Prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator".

Rak nerki jest bardzo niebezpiecznym nowotworem, gdyż zazwyczaj przez długi czas rozwija się bezobjawowo, co prowadzi do częstego pojawiania się przerzutów jeszcze zanim choroba zostanie właściwie zdiagnozowana.

Co roku na całym świecie diagnozowanych jest około 189 000 nowych przypadków zachorowań. Guz nerki jest wykrywany najczęściej u osób po 45 roku życia (ponad 95% zachorowań i zgonów), częściej u mężczyzn niż u kobiet. W 2007 roku w Polsce na raka nerki zachorowało 3886 osób (w tym 2305 mężczyzn i 1581 kobiet) z czego 2452 zmarły (w tym 1521 mężczyzn i 931 kobiet) .

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Prostata - przerost prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Przerost prostaty to choroba często występująca u mężczyzn w wieku dojrzałym. Problemy z prostatą dotyczą około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70 procent panów, którzy ukończyli 60 lat. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy