Strona głównaChorobyChroba Alzheimera związana z bezdechem sennym

Chroba Alzheimera związana z bezdechem sennym

Złogi amyloidowe charakterystyczne dla choroby Alzheimera rozwijają się również w mózgach osób chorujących na bezdech senny.
Chroba Alzheimera związana z bezdechem sennym [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Bezdech senny to , w wyniku którego mimowolnie wstrzymuje się oddychanie podczas snu. Jego obturacyjna postać występuje, gdy górne drogi oddechowe zostają zablokowane podczas snu. Nieleczenie bezdechu może prowadzić skutkować rozwojem choroby serca, nadciśnienia, i .
z kolei to najpowszechniejsza forma demencji, na którą cierpi ponad 40 milionów ludzi na całym świecie (ogólnie z otępieniem zmaga się 50 milionów ludzi).

Od dawna lekarze podejrzewali, że obydwie te choroby są jakoś powiązane, teraz jednak mają wiecej informacji o mechanizmie tego związku.

W nowym francukim badaniu wzięło udział 127 osób w wieku powyżej 65 lat. Uczestnicy wypełnili kwestionariusze dotyczące funkcji poznawczych i jakości snu. Tylko ci, którzy nie mieli objawów osłabienia pamięci, ostatecznie wzięli udział w testach. Każdy badany otrzymał przenośne urządzenie do rejestrowania jakości snu i oddechu podczas snu.

Na podstawie analizy częstotliwośi i czasu trwania spadku ciśnienia w nosie uczestnika, można było określić, kto zmaga się z zaburzeniami oddychania. Przetestowano także pamięć uczestników i funkcje poznawcze, w tym funkcję wykonawczą. Następnie wszyscy zostali poddani badaniom za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) i pozytronowej tomografii emisyjnej (PET). U części wykonano też skan FDG-PET, aby zmierzyć metabolizm glukozy w mózgu.

Okazało się, że znaczna większość (trzy czwarte) badanych doświadczało bezdechu sennego i w ich mózgach odnotowano o wiele wyższy poziom amyloidu niż u ludzi bez . Złogi tego białka zaś są charakterystyczne dla pacjentów cierpiących na chorobę Alzheimera.
Chociaż nie oznacza to, że u tych osób na pewno rozwinie się choroba Alzheimera, są bardziej zagrożone. Ponadto trzeba pamiętać, że istnieją skuteczne sposoby leczenia bezdechu sennego. Wykrywanie i leczenie zaburzeń snu, zwłaszcza bezdechu, będzie zatem stanowić część działania na rzecz zdrowego starzenia się - mówi Géraldine Rauchs z Université de Caen-Normandie.
Wyniki badań opublikowano w magazynie JAMA Neurology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy