Strona głównaChorobyCichy zawał - 6 objawów, które łatwo przeoczyć

Cichy zawał - 6 objawów, które łatwo przeoczyć

Zawał może dawać różne objawy, od tak oczywistych, ból, czy silny usick w klatce piersiowej, ale symptomy mogą być znacznie mniej oczywiste, stąd warto umieć dostrzec zagrożenie, gdy jest mniej wyraźne.
Cichy zawał - 6 objawów, które łatwo przeoczyć [fot. Pexels from Pixabay]
Jak wyjaśniają medycy, możliwe jest, że ktoś doznaje uszkodzenia serca, ale nie doświadcza przy tym klasycznych objawów. Zdarza się, że pacjenci dowiadują się o tym, że przeszli już jeden zawał, kiedy trafiają do szpitala z powodu drugiego.

Lekarze mówią, że ciche mogą mieć miejsce nawet podczas snu, nie wybudzając danej osoby całkowicie. Kiedy zaś pod koniec ataku pacjent budzi się, sądzi, że to z powodu złego snu lub chrapania.

Kardiolodzy z Ronald Reagan UCLA Medical Center wyjaśniają, że nadciśnienie, wysoki poziom , , palenie papierosów, wysoki poziom , zażywanie szkodliwych substancji (np. narkotyzowanie się) oraz historia zawałów w rodzinie zwiększają prawdopodobieństwo ataków tego typu.

Według lekarzy, pacjenci z cukrzycą mogą być szczególnie narażeni na cichy atak serca, ponieważ przewlekła cukrzyca skutkuje zwyrodnieniem unerwienia autonomicznego serca, które zazwyczaj daje znać o zawale. Ponadto kobiety częściej nie rozpoznają takiego zawału, ponieważ nierzadko przebiega on u nich w sposób nietypowy, tzn. może pojawiać się ból brzucha, czy ogólne złe samopoczucie.

Są jednak pewne oznaki, które mogą wskazywać na to, że serce może być zagrożone:
 1. Nagły brak tchu. Kiedy układ sercowo-naczyniowy ulega jakimś zaburzeniom, oddziałuje to natychmiast na układ oddechowy, stąd występują problemy z oddychaniem. Pacjenci często odczuwają duszność lub mają wrażenie, że nie wdychają wystarczajacej ilości powietrza.
 2. Szybkie bicie serca. Przy zaburzeniach serce stara się szybciej pompować krew. Może też dojść do arytmii i uczucia, jakby serce obijało się o klatkę piersiową.
 3. Szybko pojawiająca się słabość i zmęczenie. Wszelkie siły organizmu są skoncentrowane na rekacji na zawał, więc można jednocześnie odczuwać słabość i ociężałość oraz silne zmęczenie.
 4. Mdłości i niestrawność. Przy zawale cierpieć może także układ trawienny. Podczas do krwiobiegu dostaje się mniej dotlenionej krwi, co może wywoływać nagłe nudności, niestrawność i skurcze w żółądku. Gdy jednocześnie pojawia się ucisk w klatce piersiowej i pieczenie, pacjenci mylą te objawy ze .
 5. Trudności z zebraniem myśli. Zaburzenia krążenia podczas zawału skutkują niedostateczną ilością utlenionej krwi, a to wpływa na pracę mózgu, można więc odczuwać , dezorientację, jak również kłopoty z pamięcią krótkotrwałą.
 6. Kiepskie ogólne samopoczucie. Wszystkie wymienione objawy sprawiają, że osoba doświadczająca cichego zawału czuje się po prostu kiepsko. Jakkolwiek takie poczucie towarzyszy wielu ludziom z wielu różnych powodów, gdy towarzyszy mu przyspieszone serce lub silne zmęczenie, może to świadczyć o zawale.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • eGospodarka.pl
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Kosciol.pl
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy