Strona głównaChorobyCiężka forma COVID-19 wywołuje długotrwałe zaburzenia poznawcze

Ciężka forma COVID-19 wywołuje długotrwałe zaburzenia poznawcze

Zaburzenie funkcji poznawczych w wyniku ciężkiego COVID-19 jest podobne do tego, które rozwija się między 50 a 70 rokiem życia i może być równoznaczne z utratą nawet 10 punktów IQ, mówią uczeni z University of Cambridge i Imperial College London.
Ciężka forma COVID-19 wywołuje długotrwałe zaburzenia poznawcze [fot. Thiago Lazarino from Pixabay]
Według ekspertów takie efekty są wykrywalne nawet ponad sześć miesięcy po ostrej chorobie, a powrót do zdrowia w najlepszym razie ma charakter stopniowy.

Mamy coraz więcej dowodów na to, że COVID-19 może wywoływać trwałe problemy ze zdrowiem poznawczym i psychicznym, a zgłaszane przez ozdrowieńców objawy obejmują: zmęczenie, „mgłę mózgową", problemy z pamięcią, zaburzenia snu, niepokój, a nawet zespół stresu pourazowego (PTSD). W Wielkiej Brytanii badanie wykazało, że średnio jedna na siedem ankietowanych osób zgłosiła objawy obejmujące problemy poznawcze 12 tygodni po pozytywnym teście .

Nawet łagodne przypadki mogą prowadzić do objawów poznawczych, ale te silniejsze są jeszcze bardziej groźne: od jednej trzeciej do trzech czwartych hospitalizowanych pacjentów odczuwa objawy poznawcze trzy do sześciu miesięcy po pobycie w szpitalu.

W badaniach odkryto, że osoby po COVID-19, były mniej dokładne i miały wolniejsze czasy odpowiedzi w testach poznawczych niż grupa kontrolna. Takie deficyty były wciąż wykrywalne, gdy pacjenci kontynuowali leczenie sześć miesięcy później. Najsilniejsze negatywne skutki odnotowano u tych, którzy wymagali podłączenia do respiratora. Eksperci szacują, że skala utraty jest podobna do tej, która występuje w ciągu dwóch dekad, między 50 a 70 rokiem życia, i że jest to równoważne utracie 10 IQ.

Ozdrowieńcy uzyskali szczególnie słabe wyniki w zadaniach, takich jak rozumowanie przez analogię, co potwierdza powszechnie zgłaszany problem trudności ze znalezieniem słów. Ponadto wolniej przetwarzali informacje, a to z kolei pokrywa się z wcześniejszymi obserwacjami u pacjentów po COVID-19 dotyczącymi zmian zużycia glukozy w mózgu w sieci czołowo-ciemieniowej mózgu, odpowiedzialnej między innymi za uwagę, rozwiązywanie złożonych problemów i roboczą.

Wiadomo już, że ludzie, którzy wyleczyli się z ciężkiej postaci COVID-19, mogą zmagać się z szerokim spektrum problemów zdrowia psychicznego - depresją, , stresem pourazowym, niską motywacją, , obniżonym nastrojem i zaburzeniami snu. Teraz ustalono, że poważna forma COVID-19 naraża na istotne deficyty poznawcze.

Wyniki i czas reakcji pacjentów zaczęły się z czasem poprawiać, jednak poprawa możliwości poznawczych w najlepszym razie była stopniowa i prawdopodobnie oddziaływał na nią szereg czynników, w tym nasilenie choroby i jej neurologiczne lub psychologiczne skutki.

Kilka czynników COVID-19 deficyty poznawcze, twierdzą naukowcy. Możliwa jest bezpośrednia infekcja wirusowa, ale jest mało prawdopodobne, aby była główną przyczyną; bardziej prawdopodobne, że przyczynia się do tego zestaw czynników, w tym niedostateczny dopływ krwi do mózgu, zablokowanie dużych lub małych naczyń krwionośnych z powodu krzepnięcia i mini krwawienia. Najważniejszym mechanizmem zaś mogą być uszkodzenia spowodowane własną odpowiedzią zapalną organizmu i układem odpornościowym.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy