Strona głównaChorobyCiężka łuszczyca grozi przedwczesną śmiercią

Ciężka łuszczyca grozi przedwczesną śmiercią

Ciężkie przypadki łuszczycy oznaczają wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci. Osoby z najpoważniejszą formą łuszczycy mogą mieć nawet dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu do osób wolnych od tej choroby.
Ciężka łuszczyca grozi przedwczesną śmiercią [Fot. greshnikov1973 - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Miami odkryli, że osoby, u których zaatakowała ponad 10 proc. powierzchni ciała, są bardziej narażone na .

Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która powoduje stan zapalny i powstwanie suchych „łusek" na skórze. Okazuje się, że choroba nie tylko powoduje duży dyskomfort, ale może mieć związek z ogólnym złym stanem zdrowia i prowadzić do wcześniejszej śmierci.

Czteroletnie badania wykazały, że pacjenci o najpoważniejszej formie łuszczycy mogą mieć nawet dwukrotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu do osób wolnych od tej choroby. Takie niebezpieczeństwo dotyczy ludzi, u których choroba zaatakowała ponad 10 procent powierzchni ciała.

Jak wyjaśniają eksperci, takie odkrycie o tyle nie jest zaskakujące, że chorujący na łuszczycę mają jednocześnie liczne inne problemy zdrowotne.
Przykładowo, częściej mają nadwagę, cukrzycę, czy za wysoki cholesterol. Te czynniki, jak i sama obecność łuszczycy zwiększają ryzyko wystąpienia chorób naczyniowych i innych kłopotów zdrowotnych, w wyniku czego częściej u tych pacjentów występują ataki serca i . To zaś może tłumaczyć wyższe prawdopodobieństwo szybszego zgonu.

W badaniu wzięło udział 8800 osób z łuszczycą i 88 tysięcy ludzi bez tej choroby. Średni wiek uczestników wynosił 45 lat. Jak ustalono, chorzy na łuszczycę częściej palili papierosy i pili alkohol. Badania trwały cztery lata. Ustalono, że ludzie o najpoważniejszych formach łuszczycy mieli dwukrotnie wyższe prawdopodobieństwo śmierci w czasie badań niż pozostali. Taka zależność pozostała w mocy po uwzględnieniu innych czynników, m. in. czy .

Autorzy badań zaznaczają jednocześnie, że wyniki nie dowodzą wpływu łuszczycy na szybszą śmierć, być może choroba ta i zagrożenie szybszym zgonem po prostu występują jednocześnie.

O badaniu napisano w Journal of Investigative Dermatology.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X