Strona głównaChorobyCiężkie choroby psychiczne - zmiany w stylu życia pozwolą pacjentom żyć dłużej

Ciężkie choroby psychiczne - zmiany w stylu życia pozwolą pacjentom żyć dłużej

Ludzie z ciężkimi chorobami psychicznymi żyją znacznie krócej niż pozostali. Brytyjskie badania pokazują, że zmiany w trzech konkretnych obszarach mogą pomóc zmienić ten stan rzeczy.
Ciężkie choroby psychiczne - zmiany w stylu życia pozwolą pacjentom żyć dłużej [fot. collage Senior.pl / Canva]
Osoby z ciężkimi chorobami psychicznymi (severe mental illness, SMI) żyją zwykle znacznie krócej niż osoby bez takich dolegliwości. Badanie opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE wykazało, że wyeliminowanie niezdrowych czynników stylu życia pozwala wydłużyć życie wśród chorych na SMI. W szczególności rzucenie palenia u osób ze i zwiększenie aktywności wśród osób z dwubiegunowymi dają największe szanse na zwiększenie oczekiwanej długości życia - odpowiednio o dwa lata i pięć miesięcy oraz o rok i trzy miesiące.

Statystyki pokazują, że ludzie z SMI żyją średnio o 12-15 lat krócej niż ludzie w populacji ogólnej. 80 proc. zgonów pacjenów z SMI jest spowodowanych powszechnymi chorobami, takimi jak: , choroby układu oddechowego, , rak i problemy z ukkładem pokarmowym. Wszystkie one zaś można w znacznym stopniu przypisać niezdrowym czynnikom stylu życia, osamotnieniu oraz niewłaściwemu korzystaniu z usług opieki zdrowotnej. Celem badania było oszacowanie, na ile modyfikacja wspomnianych czynników może przełożyć się na wydłużenie życia pacjentom z SMI.

Autorzy wzięli pod uwagę powiązania między różnymi czynników ryzyka i ogólną liczbą zgonów wśród osób z SMI. Czynniki zostały podzielone na trzy grupy: behawioralne (takie jak palenie papierosów i brak aktywności fizycznej), związane z opieką zdrowotną (w tym podjęcie leczenia i poziom dostępu do opieki zdrowotnej) oraz społeczne (takie jak i dyskryminacja).

Analizy dowiodły, że osłabienie wszystich tych czynników może zwiększyć długość życia o cztery lata u osób z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi i siedem lat u osób ze schizofrenią. Kilkuletnie wydłużenie życia odnotowano też, biorąc pod uwagę grupę ludzi z grupy wiekowej powyżej 65 lat.
Nasze badanie pokazuje, że eliminując określone zachowania, poprawiając sposób korzystania z opieki zdrowotnej i ograniczając negatywne czynniki, moglibyśmy potencjalnie zwiększyć długość życia pacjentów z ciężkimi chorobami psychicznymi o około 4-7 lat - podsumowuje wyniki Dr Alex Dregan z King's College London.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy