Strona głównaChorobyCo oznacza kolor kataru?

Co oznacza kolor kataru?

Katar, czyli ostry nieżyt nosa objawia się obecnością zwiększonej ilości wydzieliny, często początkowo wodnistej, a następnie gęstej. Poza tym występuje obrzęk błony śluzowej, co dodatkowo upośledza drożność nosa. Na skutek zmian zapalnych zmniejsza się również aktywność układu śluzowo - rzęskowego, utrudniając usuwanie kataru.
Co oznacza kolor kataru? [© Ken Hurst - Fotolia.com] Przezroczysty

Przezroczysty i wodnisty katar pojawia się często jako reakcja na zanieczyszczenia (pył, kurz), gwałtowną zmianę temperatury otoczenia lub jest wywołany . Jeżeli utrzymuje się dłużej, zagęszcza się utrudniając oddychanie i traci przejrzystość, najprawdopodobniej jest to początek infekcji. Jeżeli męczy nas katar alergiczny lub spowodowany zanieczyszczeniami najlepiej przepłukiwać regularnie nos preparatem z roztworem soli morskiej np. Rhinoton Spray, który usunie kurz i pyłki i nawilży śluzówkę.

Żółty

Żółto-biały lub żółty, gęsty świadczy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Żółtawe zabarwienie świadczy o ropnej wydzielinie, która przy zakażeniu bakteryjnym może mieć dodatkowo nieprzyjemny zapach. Ropa to płyn składający się z martwych białych krwinek, które nasz organizm wysyła do walki z drobnoustrojami, tychże drobnoustrojów i uszkodzonych tkanek. Jest to więc wyraźny sygnał, że organizm walczy z zakażeniem.

Zielony


Zielonkawe zabarwienie kataru wynika dokładnie z takich samych mechanizmów, co żółty kolor, to również wydzielina ropna. Wbrew obiegowym opiniom, ani na podstawie gęstości, ani koloru kataru nie da się rozróżnić czy mamy do czynienia z wirusową czy bakteryjną. Niezależnie od rodzaju infekcji warto sięgnąć po nieuzależniający, niewysuszający spray do nosa, który pomoże w objawach zatkanego nosa i nawilży błonę śluzową.

Czerwony

Katar zabarwiony krwią lub z obecnością czerwonych plamek może być wynikiem wielu czynników. Najczęściej obecność krwi w wydzielinie z nosa wynika z mikropęknięć błony śluzowej, która zaczyna lekko krwawić. Dzieje się tak, gdy często, mocno wydmuchujemy nos, nadużywamy silnie wysuszających kropli do nosa (obkurczających błonę śluzową nosa) lub długo przebywamy w pomieszczeniach o bardzo suchym powietrzu. Warto jednak zasięgnąć porady lekarza, ponieważ krew w wydzielinie z nosa może być sygnałem oznaczającym poważne problemy ze zdrowiem od niedoborów witamin po nadciśnienie i chorobę nowotworową.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy