Strona głównaChorobyCo stan stóp mówi o twoim zdrowiu

Co stan stóp mówi o twoim zdrowiu

To jak wyglądają stopy i jaki jest ich stan może dać informacje o pewnych zaburzeniach czy chorobach. Sprawdź, czy takie objawy ciebie dotyczą - być może potrzebujesz konsultacji lekarskiej.
Co stan stóp mówi o twoim zdrowiu [Fot. catinsyrup - Fotolia.com]

Zimne stopy

Niższa temperatura stóp może wskazywać na problemy z krążeniem, w tym chorobę naczyń obwodowych lub kłopoty z tarczycą. Częściej to kobiety mają chłodniejsze stopy, bo temperatura ich ciała jest w ogóle niższa. W przypadku osób po czterdziestce, które mają zimne stopy, należy wykonać badania tarczy.

Drętwienie i mrowienie stóp

Takie objawy mogą wskazywać na . Mrowienie może śwadczyć o neuropatii obwodowej lub zaburzeniach układu przekazującego informacje do mózgu i rdzenia kręgowego. Taka sytuacja ma miejsce przy cukrzycy, nadużywaniu alkoholu i w .

Opuchlizna

Obrzęk w stopach, który nie wywołuje bólu, może świadczyć o zaburzeniach serca, wątroby lub nerek. Może oznaczać, że nadmiar płynu w oganizmie, który wydostaje się z tkanek i spływa do stóp.

Jeśli obrzęk jest bolesny, może wskazywać na żył głębokich lub zakrzep, który blokuje przepływ krwi. W przypadku jego uwolnienia i dostania się do płuc może wywoływać potencjalnie śmiertelną zatorowość płucną.

Niegojące się rany i pęcherze

Jeśli na stopach są rany czy pęcherze, które długo nie chcą się zagoić, może to świadczyć o cukrzycy. Choroba skutkuje osłabieniem krążenia i utrudnia procesy gojenia się, ponieważ do zranionego miejsca nie dociera dostateczna ilość substancji odpowiadających za ten mechanizm. Oznaki takie są szczególnie widoczne na stopach, ponieważ znajdują się daleko od źródła pompującego krew.

Opuchlizna dużego palca

Spuchnięty duży palec u nogi to częsty objaw . Choroba stanowi formę zapalenia stawów wywoływaną przez kryształy moczanów gromadzące się w stawach, głównie zaś tych u podstawy dużego palca.

Ból stóp podczas chodzenia

Złamania naprężeniowe najczęściej są spowodowane powtarzającym się naciskiem, na przykład przemierzaniem długich dystansów. Jeżeli przydarzają się osobom, które nie uprawiają zawodowo sportu, warto poddać się badaniom gęstości kości oraz sprawdzić poziom i . Może to być bowiem objaw osteoporozy.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy