Strona głównaChorobyCukier sprzyja chorobie dwubiegunowej i agresji?

Cukier sprzyja chorobie dwubiegunowej i agresji?

Jak się wydaje, stany takie jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), choroba afektywna dwubiegunowa, a nawet zachowania agresywne mogą być powiązane ze ilością cukru w diecie i mieć podłoże ewolucyjne.
Cukier sprzyja chorobie dwubiegunowej i agresji? [fot. Myriams-Fotos from Pixabay]
Na University of Colorado przedstawiono hipotezę, zgodnie z którą , składnik cukru i syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy, oraz kwas moczowy (metabolit fruktozy) mogą zwiększać ryzyko wystąpienia wspomnianych zaburzeń behawioralnych.

- Pokazujemy dowody na to, że fruktoza, obniżając energię w komórkach, wyzwala reakcję podobną do tej, która ma miejsce w przypadku głodu - mówi prof. Richard Johnson z University of Colorado School of Medicine.

Prof. Johnson wyjaśnia, że taka reakcja stymuluje podejmowanie ryzyka, impulsywność, poszukiwanie nowości, szybkie podejmowanie decyzji i agresję, co ewolucyjnie miało pomóc w zapewnieniu pożywienia i zwiększenia szans na przeżycie. Nasilona aktywacja tego procesu spowodowana nadmierną ilością cukru może powodować zachowania impulsywne: od objawów po , a nawet agresję.

Podczas gdy takie działanie fruktozy miało pomóc w przetrwaniu, jej ilość w diecie gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego stulecia i może być zbyt wysoka wobec dużych dawek w najpowszechniejszym zachodnim sposobie odżywiania się. Nie obwiniamy cukru za agresywne zachowania, ale raczej zauważamy, że może to być jeden z czynników sprzyjający takim zaburzeniom. Fruktoza jako czynnik ryzyka nie neguje znaczenia aspektów genetycznych, rodzinnych, fizycznych, emocjonalnych i środowiskowych, które kształtują zdrowie psychiczne - wyjaśnia prof. Johnson.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy