Strona głównaChorobyCukrzyca - jedno z głównych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku

Cukrzyca - jedno z głównych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku

Zachorowalność na cukrzycę ma globalny wymiar. Licza chorych ciagle rośnie i jeśli nic się nie zmieni, zarówno pacjenci, jak gospodarka znajdą się w obliczu kryzysu.
Cukrzyca - jedno z głównych zagrożeń zdrowotnych XXI wieku [© ehrenberg-bilder - Fotolia.com] Cukrzyca się stała się wręcz globalną epidemią i jednym z największych problemów zdrowotnych XXI wieku. Najpowszechniejsza jest , czyli ta forma choroby, którą nabywa się głównie wyniku niewłaściwego stylu życia, chociaż genetyka także ma w niej swój udział.

Przede wszystkim cukrzyca typu 2 jest spowodowana niezdrową dietę, brakiem aktywności fizycznej, a także nadmiarną masą ciała. Choroba może rozwijać się nierozpoznana przez wiele lat. Szacuje się, że aż 50 procent chorych nie ma świadomości jej doświadczania.

Na całym świecie cukrzyca stanowi jedną z głównych przyczyn chorób układu krążenia , i amputacji .

Jak wynika ze statystyk, choroba odpowiada za prawie jeden na trzech zgonów wśród aktywnej zawodowo grupy wiekowej 30 - 40 lat. Jeszcze bardziej „śmiercionośna" jest wśród ludzi dojrzalszych i starszych.

W cukrzycy typu 2 odpowiednia kontrola poziomu cukru we krwi pozwala na osłabienie prawdopodobieństwa wystąpienia poważnych powikłań. Wraz z czasem choroba postępuje i chociaż zmiany w diecie i stylu życia mogą początkowo być skuteczne w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi, ostatecznie większość pacjentów potrzebuje leków i wielu wymaga .

Jak wskazują lekarze, chorobą daje się odpowiednio zarządzać, niemniej duża liczba chorych nie przestrzega zaleceń, nie odżywia się odpowiednio i nie zażywa leków regularnie - w praktyce więc wielu diabetyków ciężej doświadcza choroby. Jednocześnie też prawdą jest, że 40 procent osób z cukrzycą deklaruje, iż codzienne zażywanie leków zaburza ich normalne funkcjonowanie.

W efekcie tylko niewielka część ludzi, którzy korzystają z opieki diabetologicznej rzeczywiście osiągają oczekwiane skutki zdrowotne. Oznacza to, że miliony ludzi na całym świecie bedą zmagały się z powikłaniami związanymi z cukrzycą.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 13:42:34, 31-05-2016 Yes Dent

  Cukrzyca typu 2 rozwija się też częściej u osób z próchnica i chorobami przyzębia (paradontoza). Badania przeprowadzone przez amerykańskich i niemieckich uczonych dowodzą, że leczenie stomatologiczne przyzębia zmniejsza poziom cukru we krwi. Natomiast brak leczenia stomatologicznego, skutkuje gorszą reakcją diabetyków na leczenie przeciwcukrzycowe. Stomatolog Yes Dent Wrocław
  ... zobacz więcej
 • 15:57:31, 31-05-2016 eledand

  Szukasz pieniędzy u "Staruszków" to złap się za leczenie szkolnych dzieci to i z NFZ-tu zarobisz,zakasując rękawy...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Pola Nadziei
 • Akademia Pełni Życia
 • Oferty pracy