Strona głównaChorobyCukrzyca - większe zagrożenie stwarza dla kobiet

Cukrzyca - większe zagrożenie stwarza dla kobiet

Cukrzyca jest bardziej niebezpieczna dla kobiet niż dla mężczyzn, wynika z nowych badań.
Cukrzyca - większe zagrożenie stwarza dla kobiet [© xalanx - Fotolia.com] Objawy cukrzycy, których zwykle doświadczają kobiety, są w istocie odmienne od tych uważanych za klasyczne i dlatego symptomy te rzadziej nakierowują na tę właśnie chorobę. To nie wszystko. Odkryto też, że panie, które chorują na , rzadziej poddają się różnym badaniom profilaktycznym, np. rzadziej zgłaszają się na oraz , tymczasem odznaczają się wyższym ryzykiem nowotworów.

Co więcej, panie chorujące na cukrzycę cechują się wyższym ryzykiem problemów sercowo-naczyniowych. Ze statystyk wynika, że mężczyna diabetyk odznacza się o 2,2 wyższym ryzykiem choroby wieńcowej niż osoby z populacji ogólnej, u kobiet prawdopodobieństwo to zwieksza się do 2,9 razy. Rzecz ma się podobnie w przypadku , jego ryzyko jest większe od 27 proc. u kobiet chorujących na cukrzycę niż u mężczyzn diabetyków. To samo dotyczy tzw. - częściej występuje u kobiet, a poza tym wcześniej pojawia się u diabetyczek niż u diabetyków i u pań częściej wiąże się z koniecznością amputacji kończyn.

Poza tym panie miały większe problemy z kontrolą poziomu cukru we krwi, a także silniejsze zbaurzenia gospodarki hormonalnej. Być może też u kobiet z cukrzycą mniejszą uwagę zwraca się na , bo powszechnie panuje przekonanie, że serce kobiet jest mniej zagrożone.

Na calym świecie na cukrzycę choruje ponad 400 milionów ludzi i szacuje się, że liczba pacjentów ciągle wzrasta. Od lat 80-tych odsetek doroslych diabetykow zwiekszył się z 4,7 proc. do 8,5 proc. Częstość występowania cukrzycy rośnie szybciej w krajach o średnich i niskich dochodach. Według danych WHO w 2012 roku około 1,5 miliona zgonów były bezpośrednio spowodowanych przez cukrzycę, a kolejne 2,2 miliona wywołanych wysokim stężeniem glukozy we krwi.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy