Strona głównaChorobyCukrzyca a alkohol. Czy diabetyk może wypić drinka

Cukrzyca a alkohol. Czy diabetyk może wypić drinka

Wiadomo, że alkohol nie jest polecany osobom, które chorują na cukrzycę. Czy to oznacza jednak, że diabetycy nie mogą świętować ważnych wydarzeń poprzez wypicie lampki szampana? Niekoniecznie, kluczem jest tu umiarkowanie.
Cukrzyca a alkohol. Czy diabetyk może wypić drinka [Fot. Mark - Fotolia.com]
Pacjenci z cukrzycą powinni ostrożnie raczyć się , ale niewielkie ilości napojów wyskokowych nie powinny istotnie wpływać na poziom cukru we krwi.

Jak wskazują eksperci, alkohol w różny sposób wpływa na różnych ludzi, dużo zależy od wieku płci, masy ciała i innych czynników. Niemniej, raczenie się czymś mocniejszym skutkuje tym, że wątroba przestaje metabolizować jedzenie i za priorytet uznaje rozbicie alkoholu, więc nadmierne serwowanie sobie różnorodnych trunków może prowadzić do problemów z nadwagą.

To jednak nie wszystko - alkohol hamuje zdolność wątroby do uwalniania glukozy do krwioobiegu i może powodować niski poziom cukru we krwi, czyli hipoglikemię. Z tego powodu diabetycy nie powinni pić napojów z zawartością alkoholu na pusty żołądek. Co istotne, może wystąpić zarówno tuż po wypiciu czegoś wyskokowego, jak i do 24 godzin później.

Eksperci radzą, by pacjenci z cukrzycą przekąszali coś podczas picia alkoholu, a także, by unikali słodkich napojów wyskokowych. Poza tym lekarze przypominają, że osoby stosujące insulinę zwykle doświadczają niskiego poziomu glukozy we krwi w nocy, trzeba więc wziąć pod uwagę ilość wypitego alkoholu przy przyjmowaniu tego hormonu.

Należy również pamiętać, że objawy nadmiernego spożywania alkoholu i hipoglikemii mogą być podobne, czyli obejmować: , oraz dezorientację.

Lekarze radzą też, aby diabetycy pili wolno i zawsze serwowali sobie jednocześnie jakiś bezalkoholowu napój bez cukru. Wreszcie, rekomendują jakiś słabszy trunek, czyli , , czy szmpana, zamiast cu, ginu, czy whiskey.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy