Strona głównaChorobyCukrzyca: dobra kontrola poziomu cukru tuż po diagnozie konieczna z uwagi na serce

Cukrzyca: dobra kontrola poziomu cukru tuż po diagnozie konieczna z uwagi na serce

Kontrolowanie poziomu cukru we krwi w ciągu pierwszego roku od diagnozy zmniejsza częstość występowania poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych. Co więcej, ustalono też, że im bardziej poziom glukozy we krwi pacjenta zmieniał się w ciągu 12 miesięcy po postawieniu diagnozy, tym większe było prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Cukrzyca: dobra kontrola poziomu cukru tuż po diagnozie konieczna z uwagi na serce [fot.  Photo Mix from Pixabay]
- Najpowszechniejsze podejście do cukrzycy polega na powolnym i stałym leczeniu choroby za pomocą diety i zwiększania dawek leków przez lata. Okres, w którym ludzie powinni obniżyć poziom cukru po diagnozie, uważano za mniej ważny dla ryzyka ochrony naczyń. Nasze badanie sugeruje, że szybkie zarządzenie poziomem krwi - w ciągu pierwszych 12 miesięcy po rozpoznaniu - pomoże istotnie zmniejszyć liczbę zdarzeń sercowo-naczyniowych - mówi dr Martin Whyte.

jest powszechną chorobą, która wywołuje nadmierny poziom cukru we krwi. Jest związana z otyłością lub rodzinną historią medyczną i może nasilać ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), na całym świecie cierpi na nią 422 milionów ludzi i co roku przyczynia się do 1,5 miliona zgonów.

WHO ostrzega, że z biegiem czasu cukrzyca może uszkadzać serce, naczynia krwionośne, oczy, nerki i nerwy:

Osoby z cukrzycą cechują się od dwóch do trzech razy wyższym ryzykiem i ;

W połączeniu ze osłabionym przepływem krwi (uszkodzenie nerwów) w stopach choroba nasila ryzyko owrzodzeń stóp, infekcji i konieczności amputacji kończyn.

Retinopatia cukrzycowa jest istotna przyczyna utraty wzroku. Występuje w wyniku długotrwałego uszkodzenia małych naczyń krwionośnych siatkówki. Niemal milion osób jest niewidomych z powodu cukrzycy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy