Strona głównaChorobyCukrzyca grozi przedwczesną śmiercią

Cukrzyca grozi przedwczesną śmiercią

Wielu chorych na cukrzycę ludzi przedwcześnie umiera, choć dzięki kontroli choroby można by było znacznie przedłużyć ich życie – wynika z brytyjskich badań.
Cukrzyca grozi przedwczesną śmiercią [Fot. Andrey Popov - Fotolia.com]
Badania przeprowadzone przez brytyjską służbę zdrowia wskazują, że w całym kraju co tydzień umiera ponad 500 diabetyków. Najczęściej ich śmierć spowodowana jest zawałami, , a także chorobami nerek. Tymczasem można by jej zapobiec, gdyby pierwotny problem, czyli cukrzyca, był odpowiednio leczony.

Ze statystyk wynika, że diabetycy z grupy wiekowej 35-64 lata są dwukrotnie bardziej narażeni na niż osoby wolne od . Ci zaś, którzy zmagają się z cukrzycą typu 1, odznaczają się aż czterokrotnie wyższym ryzykiem wcześniejszej śmierci.

Jak oceniają autorzy badań, dane „mówią same za siebie" - aż pół tysiąca ludzi tygodniowo umiera z tego powodu, że cukrzyca nie była u nich dobrze kontrolowana. Choroba, jeśli nie jest odpowiednio leczona, prowadzi do szeregu poważnych zaburzeń: , udarów, chorób nerek, niewydolności wątroby, utraty wzroku i uszkodzenia nerwów w stopach.

Przykładowo, znacząca część udarów w Wielkiej Brytanii, bo aż jedna piąta, jest efektem wywołanych cukrzycą zaburzeń w naczyniach krwionośnych. Podobnie duży odsetek zawałów i ma związek z cukrzycą. To nie wszystko, z badań wynika również, że diabetycy są o 31 proc. bardziej narażeni na rozwój jakiejś formy nowotworu.

Według ekspertów, ciągle wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z obecności choroby, a niemało tych, którzy mają świadomość choroby, lekceważą kontrolę poziomu glukozy we krwi i jego systematyczne regulowanie. Tymczasem kluczem do zapobiegania komplikacjom jest utrzymywanie właściwego poziomu cukru we krwi, ostrzegają lekarze.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X