Strona głównaChorobyCukrzyca groźniejsza dla kobiet?

Cukrzyca groźniejsza dla kobiet?

Kobiety są najbardziej dotknięte powikłaniami naczyniowymi w wyniku cukrzycy, wynika z nowych analiz.
Cukrzyca groźniejsza dla kobiet? [fot. Steve Buissinne z Pixabay]
Cukrzyca sprzyja , które w przypadku diabetyków rozwijają średnio o 15 lat wcześniej i są u nich główną przyczyną problemów zdrowotnych oraz oraz śmierci. W przypadku kobiet związki między cukrzycą a chorobami układu krążenia są szczególnie silne.

Na całym świecie liczba zgonów związanych z jest większa u kobiet niż u mężczyzn (2,1 versus 1,8 mln. rocznie). To zwiększone ryzyko wynika głównie z wyższego zagrożenia problemami sercowo-naczyniowymi.

Choroba wieńcowa, najczęstsza forma choroby sercowo-naczyniowej, występuje u kobiet z cukrzycą o 1,81 razy częściej niż u pań wolnych od cukrzycy. W przypadku mężczyzn diabetyków ryzyko śmierci z powodu choroby niedokrwiennej jest 1,48-krotnie wyższe niż u panów bez cukrzycy.

Choroba tętnic obwodowych (mogąca doprowadzić do amputacji stóp) jest najczęstszym początkowym objawem choroby sercowo-naczyniowej u pacjentów z cukrzycą typu 2 i występuje o 1,8 razy częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Niewydolność serca to drugi najczęstszy początkowy przejaw choroby sercowo-naczyniowej przy cukrzycy typu 2. Kobiety diabetyczki są pięć razy bardziej narażone na niewydolność serca niż kobiety bez cukrzycy. Mężczyźni cierpiący na cukrzycę zaś są dwa razy bardziej narażeni na niż mężczyźni wolni od pierwszej z wymienionych chorób.

Jak uważają eksperci, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn podstawowym elementem zapobiegania cukrzycy jest zdrowy styl życia. „Wraz ze wzrostem poziomu w naszym społeczeństwie zaobserwowaliśmy ogromny wzrost rozpowszechnienia cukrzycy. Wiemy, że cukrzyca typu 2 jest chorobą związaną ze stylem życia, dlatego możemy zatrzymać ten postęp [zachorowań] dzięki zdrowszym nawykom," mówi prof. Joline Beulens, z Amsterdam University Medical Centre.

„Odpowiedni styl życia jest pierwszą linią leczenia pacjentów z cukrzycą. Jeśli dzięki niemu nie da się dostatecznie kontrolować poziomu glukozy i ryzyka powikłań, leczenie obniżające stężenie glukozy należy rozpocząć jako drugą linię leczenia", wyjaśnia prof. Beulens

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy