Strona głównaChorobyCukrzyca i nadciśnienie w młodszym wieku to wyższe ryzyko wczesnej jaskry

Cukrzyca i nadciśnienie w młodszym wieku to wyższe ryzyko wczesnej jaskry

Im wcześniej u ludzi rozwija się cukrzyca typu 2 lub nadciśnienie, tym wcześniej wystąpi u nich jaskra pierwotna kąta otwartego (primary open-angle glaucoma, POAG), główna przyczyna nieodwracalnej utraty wzroku na całym świecie.
Cukrzyca i nadciśnienie w młodszym wieku to wyższe ryzyko wczesnej jaskry [fot. Pamula REEVES-BARKER from Pixabay]
- Obecnie brakuje nam narzędzi do leczenia , jednak diagnoza z odpowiednim wyprzedzeniem pozwala zachować wzrok pacjentów. Szybkie wykrycie choroby jest kluczowe dla odpowiedniej kontroli ciśnienia wewnątrzgałkowego i zapobiegania utracie wzroku - mówi dr Karanjit Kooner, okulista z centrum Medycznego Uniwersytetu Teksasu.

Dziesiątki milionów ludzi na całym świecie cierpi na POAG. Ponieważ choroba nie daje wielu objawów w najwcześniejszych stadiach, pacjenci są często diagnozowani w jej późniejszych fazach, kiedy wzrok został już trwale uszkodzony. Jakkolwiek medycy zidentyfikowali kilka czynników ryzyka POAG - w tym cukrzycę typu 2, nadciśnienie, i - to, nie było jasne, jak mogą one wpływać na rozwój POAG.

Zebrano dane kilkuset pacjentów z POAG i na podstawie modelu statystycznego odkryto, że wiek rozpoznania cukrzycy typu 2 i/lub nadciśnienia był istotnie związany z wystąpieniem POAG - im wcześniej pacjenci doświadczali jednego lub obydwu tych schorzeń, tym wcześniej rozwijała się u nich wspomniana jaskra.

Zarówno , jak i nadciśnienie tętnicze są chorobami, które wpływają na naczynia krwionośne nerwu wzrokowego i siatkówki, potencjalnie wywołując zmiany sprzyjające jaskrze, która przecież ma związek z zaburzeniami naczyniowymi. Jeśli te powiązania zostaną potwierdzone, cukrzyca typu 2 i nadciśnienie warto wpisać na listę czynników, które powinny skłaniać do badania przesiewowego POAG, wraz z rodzinną historią choroby, podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym i posiadaniem ciemnej skóry, oceniają okuliści.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Jaskra - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Jaskra jest ciężką chorobą oczu prowadzącą do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, czyli praktycznie do ślepoty. Oczywiście samo zachorowanie nie prowadzi zawsze do całkowitej utraty wzroku, jednak choroby tej nie wolno lekceważyć. czytaj dalej »


Migrena / Migreny - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Migrena to rodzaj powtarzających się silnych bólów głowy, które mogą mieć istotny negatywny wpływ na jakość życia. Objawy migreny nie zawsze są widoczne dla otoczenia, tymczasem schorzenie to dotyka 10-12% populacji i jest niezwykle uciążliwe i bolesne. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy