Strona głównaChorobyCukrzyca nie lubi się afiszować. Rozwija się dyskretnie

Cukrzyca nie lubi się afiszować. Rozwija się dyskretnie

Pracujesz na siedząco, odpoczywasz w bezruchu, jesz zbyt dużo i nieregularnie, nie unikasz niezdrowych potraw, słodyczy? Lekarze przestrzegają: to prosta droga do cukrzycy, choroby, która jest trudna do rozpoznania i zwykle przez wiele lat rozwija się bezobjawowo. Nie dokucza, nie boli, ale po cichu niszczy organizm.
Cukrzyca nie lubi się afiszować. Rozwija się dyskretnie [Fot. Jeanette Teare - Fotolia.com] typu 2 nazywa się epidemią XXI wieku – to jedna z najgroźniejszych i najczęstszych chorób cywilizacyjnych. W Polsce cierpi na nią około 3 mln osób, na świecie ponad 400 mln. W 2040 roku chorych na cukrzycę ma być ponad 650 mln! Piszemy o cukrzycy typu 2, bo to najczęściej występujący rodzaj tej choroby – dotyka ona około 90 procent chorych na cukrzycę. Cierpią na nią nie tylko osoby starsze, ale także ludzie w młodym i średnim wieku.

Cukrzyca powoduje zwiększenie poziomu glukozy we krwi. Zwykle nie daje żadnych objawów. Średni czas, jaki upływa od początku choroby do jej wykrycia wynosi aż 10 lat! I dlatego jest bardzo groźna – jeśli nie będzie wcześnie wykryta i leczona, pustoszy organizm, prowadzi do poważnych powikłań. Może spowodować uszkodzenie siatkówki oka, niewydolność nerek, uszkodzenia nerwów, chorobę wieńcową, zawał serca, udar mózgu.

powodują zaburzenia wydzielania lub działania insuliny (hormonu odpowiadającego za stężenie glukozy we krwi) albo oba te czynniki jednocześnie. Przyczyną cukrzycy typu 2 może też być , która wywołuje insulinooporność, czyli zmniejszoną wrażliwość komórek organizmu na działanie insuliny. Każde z tych zaburzeń powoduje wzrost stężenia glukozy we krwi. Prawidłowy poziom glukozy we krwi na czczo wynosi 70-99 mg/dl, 100-125 mg/dl może być wynikiem stanu przedcukrzycowego, a stężenie powyżej 125 mg/dl może oznaczać cukrzycę.

Obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Cukrzycy to dobry powód, żeby odpowiedzieć sobie na kilka pytań i – jeśli do tej pory tego nie robiliśmy – zbadać poziom glukozy we krwi, a potem robić to regularnie. Poziom glukozy we krwi na czczo powinno się sprawdzać do 45 roku raz na trzy lata, potem raz w roku – wynik zawsze trzeba pokazać swojemu lekarzowi pierwszego kontaktu. Coroczne badanie powinno się zrobić bez względu na wiek, jeśli mamy nadwagę czy otyłość, podwyższony poziom cholesterolu, , choroby układu krążenia. Bardziej czujnym trzeba też być wtedy, gdy ktoś w rodzinie miał lub ma cukrzycę, bo możemy mieć skłonność do tej choroby. Wtedy też trzeba się częściej badać, prowadzić zdrowy tryb życia.

Z tym ostatnim zaleceniem wiążą się właśnie pytania, na które przy okazji Światowego Dnia Cukrzycy warto sobie odpowiedzieć. Jak i co jem? Czy nie przesadzam z niezdrowymi tłuszczami i węglowodanami, a jem zbyt mało warzyw i owoców? Czy się nie przejadam? Czy jem regularnie, w spokoju, a nie w biegu? Czy mam właściwą wagę ciała – czy nie mam nadwagi lub otyłości, która „zaprasza” cukrzycę, zwiększa ryzyko jej wystąpienia? Czy jestem choć w umiarkowanym stopniu aktywny fizycznie – czy 3-4 razy w tygodniu na minimum godzinę wstaję z fotela, wybieram się na dłuższy spacer, basen, przejażdżkę na rowerze, nordic walking i zmuszam organizm, żeby choć trochę się zmęczył?

Odpowiedzmy sobie uczciwie na te pytania. Jeśli żyjemy na siedząco, mamy nadwagę, źle się odżywiamy, nie odkładajmy zmian, które trzeba wprowadzić do naszego trybu życia. Nie stawiajmy jednak z dnia na dzień wszystkiego na głowie, bo szybko się zniechęcimy i walka z niezdrowym stylem życia skończy się w ciągu kilku dni. Wyznaczajmy sobie raczej małe, realne cele i konsekwentnie je realizujmy. Na przykład jedzmy mniej słodyczy, wprowadźmy do kalendarza ten rodzaj aktywności fizycznej, który najbardziej nam odpowiada i starajmy się być w „naszej dyscyplinie” coraz lepsi (np. dłuższe, intensywniejsze spacery, wycieczki rowerowe). I poprośmy lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badanie poziomu glukozy we krwi, jeśli dawno go nie sprawdzaliśmy.

CM Medyceusz

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy