Strona głównaChorobyCukrzyca: niejedzenie przed snem nie pomaga zmniejszyć poziomu glukozy

Cukrzyca: niejedzenie przed snem nie pomaga zmniejszyć poziomu glukozy

Rezygnacja z kolacji nie pomaga ograniczyć wzrostu cukru we krwi – dowodzą japońscy badacze z Uniwersytetu Okayama.
Cukrzyca: niejedzenie przed snem nie pomaga zmniejszyć poziomu glukozy  [Fot. fotografiche.eu - Fotolia.com]
Niektórzy zalecają, aby nie jeść na dwie godziny przed położeniem się spać, bo pomaga to zapobiec zwyżce poziomu glukozy we krwi, która z kolei zwiększa i . Jednak nie ma niepodważalnych dowodów na ten proces.

W badaniach przeanalizowano trzyletnie dane dotyczące zdrowia od ponad 1 550 osób w średnim i starszym wieku. W ciągu tego czasu nie zaobserwowano istotnych zmian w poziomach HbA1c (pomiarze glukozy we krwi, który jest uważany za wiarygodny wskaźnik zagrożeń dla zdrowia) u osób, które zasypiały do dwóch godzin po kolacji.

Obliczono, że takie czynniki, jak: waga, poziom ciśnienia i triglicerydów we krwi, aktywność fizyczna, i ilość wypijanego miały istotniejszy wpływ na zmianami poziomu HbA1c niż czas między jedzeniem a pójściem spać.

Według autorów większą uwagę należy poświęcić temu, abyśmy jedli odpowiedniej wielkości porcje zdrowego (jak najmniej przetworzonego) jedzenia, wysypiali się, unikali dymu papierosowego, dbali o zachowanie wagi w normie i ograniczyli alkohol. Okazuje się, że mniejsze znaczenie ma dla kontroli poziomu ma pora spożywania posiłków.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia na cukrzycę choruje ponad 420 milionów ludzi na całym świecie, a co roku z jej powodu umiera 1,6 mln. charakteryzująca się nadmiernym poziomem glukozy we krwi, która - jeśli nie jest odpowiednio leczona - prowadzi do uszkodzeń serca, naczyń krwionośnych, oczu, nerek i nerwów. Najczęstsza jest cukrzyca typu 2 rozwijająca się, gdy organizm staje się oporny na insulinę lub nie wytwarza wystarczającej ilości tego hormonu.

O badaniach napisano w magazynie BMJ Nutrition, Prevention & Health.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy