Strona głównaChorobyCukrzyca obciąża też rodzinę chorego

Cukrzyca obciąża też rodzinę chorego

Światowa pandemia cukrzycy jest dużym obciążeniem dla rodzin - wskazują opublikowane w Kopenhadze wstępne wyniki drugiej części badania postaw, potrzeb i oczekiwań związanych z leczeniem cukrzycy (DAWN2). Jest to największe tego typu badanie psychospołecznych aspektów leczenia cukrzycy przeprowadzone w 17 krajach na 4 kontynentach.
Cukrzyca obciąża też rodzinę chorego Po raz pierwszy ankietą objęto członków rodzin, którzy obok diabetyków, pielęgniarek, , lekarzy ogólnych i specjalistów odpowiadali na pytania dotyczące możliwości zmniejszenia obciążeń związanych z tą chorobą. - Badanie DAWN2 potwierdza, że we wszystkich kulturach i krajach fizyczny, finansowy i emocjonalny ciężar cukrzycy dźwigają całe rodziny, a nie tylko sami pacjenci - powiedział profesor Mark Peyrot, główny badacz i przewodniczący międzynarodowego komitetu naukowego nadzorującego badanie DAWN2.
Wstępne wyniki świadczą o tym, że:
  • 63% członków rodzin niepokoi możliwość rozwoju poważnych powikłań u bliskiej osoby z ,
  • 66% członków rodzin osób z cukrzycą przyjmujących insulinę obawia się wystąpienia u nich nocnej hipoglikemii,
  • 34% członków rodzin odczuwa negatywne skutki finansowe cukrzycy u osoby bliskiej,
  • 20% członków rodziny zauważa dyskryminację osoby bliskiej z powodu cukrzycy i odczuwa brak tolerancji dla cukrzycy w środowisku,
  • 35% osób z cukrzycą popada w konflikt z rodziną w związku z różnym podejściem do leczenia choroby,
  • 75% członków rodzin nie brało udziału w programie edukacyjnym dotyczącym cukrzycy, chociaż co najmniej 70% diabetologów uważa, że zaangażowanie członków rodziny jest ważnym elementem dobrej opieki diabetologicznej.
- Badanie DAWN2 dostarcza nowych, ważnych danych na temat ukrytego ciężaru pandemii cukrzycy dla rodzin oraz braków w istniejących systemach opieki zdrowotnej. Społeczne implikacje tych wniosków są istotne, a wyniki badania DAWN2 powinny motywować i przekonywać decydentów, świadczeniodawców opieki zdrowotnej oraz organizacje pacjentów do wspólnego działania na rzecz poprawy edukacji i jakości wsparcia dla osób z cukrzycą i ich bliskich - powiedział Sir Michael Hirst, nowo wybrany prezes International Diabetes Federation (IDF).
O badaniu DAWN2
DAWN2 stanowi rozszerzenie pierwotnego badania DAWN przeprowadzonego w 2001 roku i angażuje diabetyków, ich rodziny, opiekunów oraz lekarzy, pielęgniarki, organizacje pacjentów i ekspertów w dziedzinie polityki zdrowotnej. Badanie DAWN2 jest głosem ponad 15 tys. diabetyków i ich bliskich w 17 krajach na 4 czterech kontynentach.
Trzy główne cele DAWN2 to:
  • promowanie świadomości istnienia niezaspokojonych potrzeb diabetyków i ich rodzin i zrozumienia dla tych potrzeb,
  • ułatwianie dialogu i współpracy dla wzmocnienia zaangażowania pacjentów i poprawy samodzielnego leczenia oraz wsparcia psychospołecznego w opiece diabetologicznej,
  • ustanowienie międzynarodowego, naukowego systemu porównywania i oceny opieki diabetologicznej skupionej na pacjencie i rozwiązań polityki zdrowotnej w tym zakresie.
Badanie DAWN2 przeprowadzono w 2012 roku, a jego następstwem będzie kompleksowy program działań prowadzonych co najmniej do 2016 roku. Wyniki badania DAWN2 będą publikowane w serii artykułów, począwszy od wiosny 2013 roku. Ponadto zostanie nawiązana współpraca z partnerami na globalnym i lokalnym poziomie, której celem będzie zaspokajanie najważniejszych potrzeb i eliminacja braków zidentyfikowanych w badaniu.
Badanie DAWN2 jest ogólnoświatową inicjatywą firmy Novo Nordisk podjętą we współpracy z Międzynarodową Federacją Cukrzycy (IDF), Międzynarodowym Związkiem Organizacji Pacjentów (IAPO), Ośrodkiem Diabetologii Steno oraz wieloma innymi partnerami krajowymi, regionalnymi i globalnymi.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy