Strona głównaChorobyCukrzyca przyspiesza starzenie się mózgu

Cukrzyca przyspiesza starzenie się mózgu

Starzenie się mózgu jest przyspieszone o około 26 proc. u osób z postępującą cukrzycą typu 2 w porównaniu z ludźmi bez tej choroby.
Cukrzyca przyspiesza starzenie się mózgu [fot. icki Nunn from Pixabay]
Oceniono wpływ cukrzycy na starzenie się mózgu i okazało się, że proces przebiega jak przy standardowej neurodegeneracji, ale szybciej.

Badania sugerują ponadto, że zanim zostanie zdiagnozowana, już mogą wystąpić znaczące strukturalne uszkodzenia mózgu. Stąd bardzo potrzebne są sposoby wykrywania zmian w tkankach mózgowych związanych z cukrzycą.

Wiadomo już, że cukrzyca typu 2 ma związek z osłabieniem , jednak obecnie niewielu pacjentów poddaje się kompleksowej ocenie zdolności kognitywnych w ramach systemu opieki zdrowotnej. Trudno jest odróżnić normalne , które zaczyna się w średnim wieku, od starzenia spowodowanego lub przyspieszonego przez cukrzycę.

- Rutynowe testy w celu diagnozowania cukrzycy zazwyczaj koncentrują się na poziomie glukozy we krwi i insuliny oraz masie ciała - mówi Botond Antal z Uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku. - Jednak neurologiczne skutki cukrzycy typu 2 mogą ujawnić się na wiele lat przed wykryciem choroby standardowymi metodami, więc zanim zostanie zdiagnozowana, pacjenci mogą już mieć nieodwracalne uszkodzenia mózgu - dodaje Antal.

Zarówno starzenie się, jak i cukrzyca typu 2 wywołują zmiany w funkcjach wykonawczych, takich jak: pamięć robocza, uczenie się i elastyczne myślenie oraz zmiany w szybkości przetwarzania informacji. Jednakże diabetycy cechowali się jeszcze większym nasileniem zaburzeń tych funkcji, wykraczające poza skutki związane z wiekiem. Ogólnie rzecz ujmując, osoby z cukrzycą typu 2 odznaczały się wyraźnie niższą sprawnością poznawczą w porównaniu ze zdrowymi ludźmi w tym samym wieku i o podobnym wykształceniu.

Jak pokazały skany MRI (rezonansu magnetycznego), wraz z wiekiem zmniejszeniu ulega istota szara mózgu, głównie w regionie zwanym prążkowiem brzusznym, który ma kluczowe znaczenie dla funkcji wykonawczych. Jednak diabetycy cechowali się jeszcze bardziej nasilonym zmniejszeniem istoty szarej, także w prążkowiu brzusznym, ale i w innych regionach również.

Jak obliczono, cukrzyca przyspiesza neurodegenerację o 26 proc. Co więcej, wpływ choroby na czynności mózgu jest bardziej dotkliwy, gdy czas trwania cukrzycy jest wydłużony.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy