Strona głównaChorobyCukrzyca sprzyja rozwojowi choroby Parkinsona

Cukrzyca sprzyja rozwojowi choroby Parkinsona

Jak mówią uczeni z Queen Mary University w Londynie istnieją przekonujące dowody na to, że cukrzyca typu 2 wiąże się z wyższym ryzykiem choroby Parkinsona.
Cukrzyca sprzyja rozwojowi choroby Parkinsona [fot. Tesa Robbins from Pixabay]
Odkryto, że obecność cukrzycy typu 2 sprzyja rozwojowi . Co więcej, pierwsza z wymienionych dolegliwości może przyczyniać się do szybszego postępu choroby u pacjentów, którzy już cierpią na chorobę Parkinsona.

Medycy oceniają, że leczenie ludzi dostępnymi już lekami na może zmniejszyć prawdopodobieństwo i spowolnić postęp choroby Parkinsona. Według lekarzy warto przeprowadzać badania przesiewowe i wczesne leczenie cukrzycy u chorych na Parkinsona.
- Badanie to łączy wyniki wielu innych analiz i dostarcza przekonujących dowodów, że cukrzyca typu 2 prawdopodobnie wpływa nie tylko na ryzyko choroby Parkinsona, ale także na jego szybszy rozwój. Strategie terapeutyczne i profilaktyczne stosowane u diabetyków mogą być pomocne także w leczeniu choroby Parkinsona - mówi dr Alastair Noyce.

Jak podje Światowa Organizacja Zdrowia, około 422 miliony ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę. Szacuje się, że choroba bezpośrednio odpowiada za 1,6 miliona zgonów rocznie. Liczba przypadków choroby stale rośnie w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci.
Jeśli chodzi o chorobę Parkinsona, to drugie po chorobie najczęstsze schorzenie neurodegeneracyjne związane z wiekiem. Szacuje się, że cierpi na nie od 7 do 10 milionów ludzi na całym świecie.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy