Strona głównaChorobyCukrzyca zaburza sen u kobiet

Cukrzyca zaburza sen u kobiet

Zmiany hormonalne wpływają na wrażliwość na insulinę i metabolizm glukozy, a także mogą zakłócać sen kobiet. Do tej pory niewiele było wiadomo na temat związku między cukrzycą a zaburzeniami snu w okresie menopauzy - teraz pokazano, że pacjentki z tą chorobą są bardziej narażone na problemy ze snem.
Cukrzyca zaburza sen u kobiet [fot. Pamula REEVES-BARKER from Pixabay]
Estrogen i progesteron mają wpływ na odpowiedź komórek na insulinę. W rezultacie sądzi się, że zmiany hormonalne w okresie menopauzy mogą wywoływać wahania poziomu cukru we krwi kobiety, zwiększając ryzyko zachorowania na cukrzycę. Kobiety w średnim wieku mają przeciętnie wyższy wskaźnik występowania w okresie pojawienia się .

Podobnie okazało się, że zmiany hormonalne oddziałują na jakość snu kobiety. Głównie z powodu i wywoływanych zmianami hormonalnymi. Szacuje się, że aż 42 proc. pań przed klimakterium i 60 proc. po nim doświadcza kłopotów ze snem. U pacjentów z cukrzycą problemy z nocnym odpoczynkiem mogą być nasilone z powodu różnych symptomów cukrzycy i stosowanych leków, które skutkują między innymi częstszym oddawaniem moczu, co wybudza chorych. Równocześnie dobry sen jest uważany za kluczowy czynnik w profilaktyce i leczeniu cukrzycy.

Jak pokazały badania, ilość objawów związanych ze snem była znacznie wyższa u osób z cukrzycą typu 2 niż u ludzi bez tej choroby. Nasilenie problemów ze snem było też większe u pacjentek z cukrzycą, szczególnie u pań pochodzących z Azji.

- Potrzebne są dalsze badania, ale ten raport podkreśla, że problemy ze snem są powszechne u kobiet w średnim wieku; najczęściej występują: zaburzenia snu, takie jak , obturacyjny bezdech senny i zespół niespokojnych nóg - mówi dr Stephanie Faubion, współautorka badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy