Strona głównaChorobyĆwiczenia sposobem na powikłania po COVID-19

Ćwiczenia sposobem na powikłania po COVID-19

Wysiłek fizyczny może przerwać błędne koło stanu zapalnego wywołanego długotrwałym COVID-19, które może prowadzić do rozwoju cukrzycy i depresji kilka miesięcy po pozbyciu się wirusa.
Ćwiczenia sposobem na powikłania po COVID-19 [fot. pasja1000 from Pixabay]
- Wiadomo, że długotrwały powoduje depresję i może zwiększać poziom glukozy we krwi do takiego stopnia, w którym u ludzi rozwija się cukrzycowa kwasica ketonowa, stan potencjalnie zagrażający życiu i częsty u osób z cukrzycą typu 1 - mówi dr Candida Rebello z Pennington Biomedical Research Center. - Ćwiczenia mogą być pomocne w zwalczaniu stanów zapalnych, które mają związek z podwyższonym poziomem glukozy we krwi oraz rozwojem cukrzycy i klinicznej - dodaje dr Rebello.

Nie jest jasne, ile osób cierpi na długi COVID. Szacuje się, że od 15 do nawet 80 procent zarażonych osób. Długotrwała choroba zaś powoduje zespół innych wyniszczających objawów, w tym mgłę mózgową, ból mięśni i , które mogą trwać przez długie miesiące po wyleczeniu się z pierwotnej infekcji.

- Na przykład, dana osoba może nie zachorować poważnie z powodu COVID-19, ale sześć miesięcy potem, długo po ustąpieniu kaszlu czy gorączki, rozwija się u niej - wyjaśnia dr Rebello.

Jednym z rozwiązań jest podjęcie aktywności fizycznej. - Nie musisz biegać czy na długie dystanse. Spokojny spacer również jest ćwiczeniem. Najlepiej byłoby wykonywać 30-minutową sesję treningową. Jeśli jednak jesteś w stanie ćwiczyć jednorazowo nie dłużej niż 15 minut, spróbuj wykonać dwie takie sesje. Ważne jest, podejmować wysiłek. Nie ma znaczenia, od czego zaczniesz. Możesz stopniowo zwiększać poziom ćwiczeń - wskazuje dr Rebello.

- Jak wiadomo, aktywność fizyczna jest kluczowym elementem zdrowego życia. Badania pokazują, że ćwiczenia mogą być sposobem przerwania reakcji łańcuchowej stanów zapalnych, która prowadzi do nadmiernego poziomu cukru we krwi, a potem do rozwoju lub nasilenia cukrzycy typu 2 - zauważa dr John Kirwan, współautor badań.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy