Strona głównaChorobyCytryna pomoże zapobiec infekcji norowirusami wywołującymi "grypę żołądkową"

Cytryna pomoże zapobiec infekcji norowirusami wywołującymi "grypę żołądkową"

Norowirusy to główna przyczyna stanów zapalnych żołądka i jelit w środowiskach takich jak szpitale, statki wycieczkowe, czy szkoły. Wirus jest niezwykle zaraźliwy i przenoszony głównie drogą kałowo-oralną, tj. przez brudne ręce lub skażoną żywność. Objawy obejmują gwałtowne i nagłe wystąpienie biegunki, wymiotów i nudności. Okazuje się, że cytryna może być pomocna w zapobieganiu takim infekcjom.
Cytryna pomoże zapobiec infekcji norowirusami wywołującymi "grypę żołądkową" [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
- Stąd ważne jest, aby dostarczyć bezpieczny i nieszkodliwy środek dezynfekujący przeciwko ludzkim norowirusom - mówi Grant Hansman z Uniwersytetu w Heidelbergu.

Wcześniej odkryto, że ekstrakty owocowe, takie jak lub granatowy, mogą zmniejszać zakaźność . Jak teraz odkryto, cytrynian może wiązać się z białkiem kapsydu norowirusa.

Cząsteczki wirusa zmieniają swój kształt po związaniu z cytrynianem. Jak się okazało, cytrynian z soku z cytryny lub cytrynowych środków dezynfekujących precyzyjnie oddziałuje na białka norowirusa zapobiegając jego przytwierdzaniu się do komórek ludzkich.

To może wyjaśniać, dlaczego cytrynian zmniejsza zakaźność norowirusów. - Być może kilka kropli soku z na skażoną żywność lub powierzchnie stołu czy blatu może zapobiec przenoszeniu tych wirusów - mówi Hansman.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy