Strona głównaChorobyCzas posiłków a regenereacja po zawale

Czas posiłków a regenereacja po zawale

Pory posiłków mają znaczenie dla efektywności leczenia po zawale, mówią brazylijscy lekarze.
Czas posiłków a regenereacja po zawale [fot.  Free-Photos z Pixabay]
Pacjenci po , którzy pomijają i późno jedzą kolację, mają gorsze wyniki badań i są bardziej narażeni na śmierć w wyniku doznanego ataku serca.

Badania pokazują, że te dwa wspomniane zachowania są niezależnie powiązane z gorszymi wynikami po zawale , a szereg niewłaściwych nawyków tylko pogarsza sytuację, wyjaśniają medycy z Uniwersytetu Stanowego w Sao Paolo.

Autorzy przejrzeli dane ponad stu osób w średnim wieku 60 lat, które doświadczyły zawału. Przebywając oddziale intensywnej opieki kardiologicznej, uczestnicy zdawali relacje ze swoich nawyków żywieniowych. Jak się okazało, pominięcie śniadania i zjedzenie kolacji późnym wieczorem oznaczało o cztery do pięciu razy większe ryzyko śmierci, kolejnego zawału serca lub dławicy piersiowej w ciągu 30 dni po opuszczeniu szpitala.

Uczestnicy badań przeszli szczególnie groźny rodzaj zawału serca, zwany zawałem mięśnia sercowego z uniesieniem odcinka ST (STEMI, ST-elevation myocardial infarction). Aż jeden na dziesięciu pacjentów, którzy doznali STEMI, umiera w ciągu kolejnego roku.

Jeśli chodzi o pomijanie śniadania, ujęte było jako niejedzenie niczego przez co najmniej trzy dni w tygodniu. Za późną kolację uznaną taką, którą jedzono na mniej niż dwie godziny przed położeniem się spać, również co najmniej trzy razy w tygodniu.

Autorzy mówią, że ich badania nie wykazały związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wspomnianymi nawykami żywieniowymi i wyższym ryzykiem dla zdrowia i życia. We wcześniejszych testach pokazano jednak, że osoby, które nie odżywiają się właściwie, częściej też wykazują inne niezdrowe nawyki, takimi jak palenie papierosów i brak aktywności fizycznej. To wszystko zaś przekłda się na ogólny gorszy stan orgnizmu i wyższe zagrożenie chorobami oraz trudniejszy powrot do zdrowia po chorobie. Według autorów, odpowiedź zapalna, stres oksydacyjny i funkcja śródbłonka u osób niewłaściwie się odżywiających mogą wpływać na słabsze wyniki .

O wynikach badań napisano w magazynie European Journal of Preventive Cardiology. Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy