Strona głównaChorobyCzerniak. Jak nie dać się cichemu zabójcy?

Czerniak. Jak nie dać się cichemu zabójcy?

Od kilku lat obserwowany jest stały i dynamiczny wzrost zachorowań na czerniaka. W Polsce, co 10 lat podwaja się liczba chorych. Tak jak w przypadku innych nowotworów najważniejsza jest profilaktyka - 90% wcześnie wykrytych zmian można całkowicie wyleczyć. Odpowiednie samobadanie pozawala na uniknięcie zachorowania lub wczesne wykrycie nowotworu.
Czerniak. Jak nie dać się cichemu zabójcy? [© JPC-PROD - Fotolia.com] Szczególną uwagę swojej skórze powinny poświęcać osoby, u których wystąpiły przypadki zachorowań na w rodzinie, mają dużą ilość znamion barwnikowych, osoby o jasnej karnacji (jasna skóra, włosy i oczy), mające skłonność do oparzeń słonecznych lub doświadczyły ich w dzieciństwie lub młodości. Więcej o problemie mówi Ewa Kłosowska z Apteki Medicover we Wrocławiu.

Skóra pod lupą

Jak sprawdzać swoją skórę? Oglądamy całe ciało bardzo dokładnie. Za pomocą lusterka badamy twarz, nie zapominając o uszach. Przy pomocy suszarki badamy również owłosioną skórę głowy. Oglądamy wierzch i spód dłoni, łokcie, pachy i ręce. Przy sprawdzaniu szyi i klatki piersiowej kobiety powinny zbadać również skórę pod piersiami. Oglądamy też kark, ramiona, plecy, pośladki oraz tylną część ud. Nie zapominamy również o zbadaniu nóg, stóp z wierzchu i pod podeszwą oraz paznokci.

Naszą uwagę powinny przykuć wszelkie nowe znamiona oraz zmiany zachodzące w już istniejących. Do oceny . Jej nazwa ułatwia zapamiętanie cech, na jakie musimy uważać oceniając znamiona. Są to: A - asymetria (znamiona o nieregularnym kształcie), B - brzegi (nieregularne i ostro odgraniczone od skóry zdrowej), C - kolor (niejednolity, o zabarwieniu białym, szaroniebieskim, czerwonym), D - średnica (powyżej 5 mm), E - ewolucja w czasie (zmiana wielkości, koloru lub grubości).

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór skóry pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
  1. Unikajmy intensywnego słońca w godzinach 11-16
  2. Stosujmy wysokie filtry UVA i UVB – minimum SPF30, a najlepiej SPF50 (używajmy jedynie produktów znanych firm posiadających odpowiednie testy dermatologiczne, oraz stosujmy się do zaleceń producenta).
  3. Nośmy okulary przeciwsłonecznie i nakrycia głowy (czerniak może również wystąpić na owłosionej skórze oraz ).
  4. w celu szybkiej identyfikacji zmian
  5. Raz na 6 miesięcy udajmy się do dermatologa lub chirurga onkologa na dokładne badanie skóry (warto korzystać z bezpłatnych akcji diagnostycznych)
  6. Zrezygnujmy całkowicie z wizyt na solarium

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy