Strona głównaChorobyCzerniak: skóra pod specjalnym nadzorem

Czerniak: skóra pod specjalnym nadzorem

Z niewinnych znamion, potocznie zwanych pieprzykami, może się rozwinąć jeden z najgroźniejszych nowotworów – czerniak. Każdego roku liczba zachorowań rośnie, a badania wykazują, że szczególnie narażone są kobiety. Jak się przed nią ochronić? Uważać na słońce i regularnie badać skórę!
Czerniak: skóra pod specjalnym nadzorem Kampanie społeczne nawołują do okresowych badań, dzięki którym można w bardzo wczesnym stadium wykryć niebezpieczne schorzenia i dzięki temu uratować swoje zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Właśnie dlatego cyklicznie należy wykonywać cytologię, mammografię, podstawowe badania krwi. Dokładnie w ten sam sposób powinno się podchodzić do sprawdzania kondycji skóry.

Gdy będziemy ją regularnie kontrolować, wszelkie niepokojące zmiany zostaną w porę zauważone i poddane odpowiedniemu leczeniu – mówi dr n. med. Danuta Nowicka, specjalista dermatolog, pracownik Kliniki Dermatologii Akademii Medycznej we Wrocławiu.
to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Na tę chorobą najbardziej narażone są osoby, które mają predyspozycje dziedziczne, amatorzy solariów, oraz ci, którzy opalają się dużo i bez ochrony przed promieniami UV. Zwłaszcza groźne są poparzenia słoneczne. Te, do których dojdzie przed 15 rokiem życia, wielokrotnie zwiększają ryzyko raka skóry. Do niedawna czerniak był uznawany za chorobę nieuleczalną, dziś jednak wiadomo, że wykryty we wczesnym stadium, może zostać wyleczony. – Niezbędnym warunkiem jest częste oglądanie swoich i regularne wizyty u dermatologa – mówi dr Nowicka.

Oko, szkiełko, kamera czyli skóra pod kontrolą

Podstawowym i najprostszym sposobem badania skóry jest jej obserwacja. – Takie badanie możemy wykonywać sami. Namawiam więc do dokładnego przyglądania się swoim znamionom – mówi doktor Nowicka. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Większość dermatologów posługuje się systemem ABCDE, czyli oceną: A - asymetrii, B - brzegu, C - koloru, D – rozmiaru (diameter) i E - grubości (elevation). Zmiana asymetryczna, niejednolita w kolorze, o nierównych brzegach i większa niż 6 mm powinna niepokoić. Gdy dodatkowo swędzi, piecze, zaczyna się sączyć, zmienia kolor lub rozmiar, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Niestety czerniak jest chorobą, która w pierwszej fazie często przechodzi bezobjawowo. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest REGULARNE kontrolowanie znamion u specjalisty, który ma odpowiedni sprzęt diagnostyczny – dermatoskop lub komputerowy analizer skóry.

Badanie dermatoskopem – polega na przyglądaniu się skórze w dużym przybliżeniu. Dermatoskop to urządzenie, które łączy w sobie lupę powiększającą oglądany obraz 10-12 krotnie oraz źródło światła, które umożliwia zobaczenie głębszych struktur oglądanej zmiany.

Badanie komputerowym analizerem skóry. To urządzenie elektroniczne zaopatrzone w cyfrową kamerę. Analizer ułatwia precyzyjną analizę wielkości i kształtu znamiona. Pozwala także dokładnie obserwować jego kolorystykę. Co istotne, urządzenie fotografuje znamiona w powiększeniu i archiwizuje takie zdjęcia, dzięki czemu lekarz może obserwować zachowanie znamion i interweniować w przypadku niepokojących zmian.
Zarówno badanie dermatoskopem, jak i analizerem są bezinwazyjne i bezbolesne. – Wystarczy chwila, by sprawdzić, jakiej kondycji jest skóra, czy nie ma na niej niebezpiecznych zmian. A jeśli są, dzięki szybkiemu i wczesnemu rozpoznaniu szansa na wyleczenie jest dużo wyższa – zaznacza Danuta Nowicka.

Czego pragnie nasz skóra?

Cykliczne badanie skóry to nie tylko profilaktyka przeciwnowotworowa. Dzięki dokładnemu przyjrzeniu się cerze można dowiedzieć się, z jakimi problemami się boryka i czego potrzebuje. Komputerowy analizer skóry bada m. in. nawilżenie skóry, jej strukturę, głębokość zmarszczek, poziom złuszczania. Obiektywnie ocenia stan skóry, obrazuje indywidualne potrzeby i określa program pielęgnacji gabinetowej a także, co bardzo istotne pielęgnacji domowej. Po komputerowej analizie skóry dokładnie wiadomo, z jakich zabiegów powinno się skorzystać i jakich kosmetyków używać w domu, by efekt zabiegu był widoczny jak najdłużej.

Jak ochronić się przed czerniakiem:

 • z umiarem, najlepiej w półcieniu
 • bezwzględnie unikaj słońca pomiędzy 10-15
 • stopniowo przyzwyczajaj skórę do słońca, unikając poparzeń
 • korzystaj z kremów z filtrem dostosowanym do swojego typu skóry, co najmniej SPF 25, a najlepiej SPF 50
 • co godzinę dosmarowuj kolejną warstwę filtru słonecznego
 • regularnie (raz na pół roku) badaj skórę
 • nie korzystaj z solarium

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Kobiety.net.pl
 • Kosciol.pl
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
 • Oferty pracy