Strona głównaChorobyCzęste oddawanie moczu w nocy - to może być objaw nadciśnienia

Częste oddawanie moczu w nocy - to może być objaw nadciśnienia

Jeśli często nocą musisz udawać się do łazienki, może to oznaczać, że masz nadciśnienie.
Częste oddawanie moczu w nocy - to może być objaw nadciśnienia [Fot. New Africa - Fotolia.com]
Medycy ze szpitala Tohoku Rosai Hospital w Sendai w Japonii ustalili, że , czyli potrzeba oddawania moczu w nocy, może oznaczać nadciśnienie i gromadzenie się nadmiaru płynu w organizmie.

Wyniki badań przedstawiono na dorocznej konferencji Japońskiego Towarzystwa Układu Krążenia. Uczeni wskazują, że konieczność wstawania do łazienki nocą może sygnalizować i powinna skłaniać do wizyty u lekarza w celu sprawdzenia poziomu ciśnienia krwi.

Badacze zmierzyli ciśnienie u niemal 2 tysięcy pacjentów i poprosili ich o wypełnienie kwestionariuszy obejmujących informacje na temat nokturii. Okazało się, że potrzeba już jednokrotnego lub dwukrotnego pójścia w nocy do toalety miało związek z nadciśnieniem, przy czym za nadciśnienie uznawano konieczność stosowania leków obniżających ciśnienie oraz jego poziom równy lub wyższy niż 140/90 mmHg. Ustalono również, że im częściej dana osoba musiała oddawać mocz, przerywając nocny sen, tym wyższym ryzykiem nadciśnienia się cechowała.

Jak zaznaczają badacze, ich ustalenia nie oznaczają, że istnieje związek przyczynowy między nokturią a nadciśnieniem. Zjawiska te mogą być jednak powiązane - wstawanie w nocy do łazienki oznaczało o 40 proc. wyższe zagrożenie nadciśnieniem.

Do najczęstszych przyczyn konieczności oddawania moczu w nocy należy zaburzenie poziomu wazopresyny (AVP), hormonu antydiuretycznego. W porównaniu z osobami zdrowymi, pacjenci z nokturią cechują się zwykle nocnym obniżeniem poziomu AVP. Inne przyczyny zaburzenia obejmują: obejmują zespół nerczycowy i , a także niewłaściwe nawyki, takie jak nadmierne picie płynów wieczorami. Poza tym nokturię wywołują problemy z prostatą i pęcherzem, , , czy zażywanie określonych leków.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy