Strona głównaChorobyCztery mity na temat cukrzycy

Cztery mity na temat cukrzycy

Wraz ze wzrostem liczby chorych na cukrzycę spopularyzowana została też wiedza na temat tej choroby. Powszechnie wiadomo, że cukrzyca to choroba cywilizacyjna, na którą wpływ ma styl życia i która dotyczy dysfunkcji w produkcji i działaniu hormonu insuliny. Równocześnie jednak łatwo można się natknąć na pewne obiegowe informacje, które nie tylko zaciemniają sytuacje, ale i mogą powodować zachowania zwiększające ryzyko choroby.
Fakty i mity na temat cukrzycy dotyka milionów ludzi na całym świecie, głównie w krajach rozwiniętych oraz rozwijających się, a liczba osób zagrożonych stale rośnie. Z tego powodu rzetelna wiedza na temat choroby jest bardzo istotnym czynnikiem profilaktycznym. Warto wyjaśnić kilka popularnych, a nieprawdziwych informacji na temat cukrzycy.

MIT 1

Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka cukrzycy, na pewno zachorujesz.
Prawda
W amerykańskim Programie Zapobiegania Cukrzycy (Diabetes Prevention Program) wzięło udział ponad 3000 kobiet i mężczyzn z nadwagą, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy (tj. stan wysokiego ryzyka rozwoju cukrzycy). U osób, które nawet niewiele straciły na wadze i konsekwentnie ćwiczyły (przez 30 minut pięć dni w tygodniu), ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 zmniejszyło się o 58 proc. (w przypadku osób po sześćdziesiątce ryzyko choroby zmniejszyło się nawet o 71%). Jeśli ktoś zmaga się z nadwagą, eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (American Diabetes Association) polecają ograniczenie dziennego spożycia kalorii o 500.

MIT 2

Diabetycy potrzebują specjalnej diety.
Prawda
Przede wszystkim diabetykom poleca się rezygnację ze słodyczy i ograniczenie wszelkich produktów z wysoką zawartością węglowodanów. Prawdę mówiąc jednak - takie rekomendacje są adekwatne dla każdego człowieka, także cieszącego się dobrym zdrowiem. Wiele badań wskazuje, że osoby chore na cukrzycę powinny stosować dietę opracowaną na podstawie powszechnie uważanych za zdrowe wytycznych, tj. powinna obejmować dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych, zdrowe tłuszcze, chude mięso i nabiał.

MIT 3

Cukrzycę można wyleczyć.
Prawda
Niestety nie istnieje medykament, który byłby w stanie wyleczyć cukrzycę typu 1 lub 2. Według badań opublikowanych w "Annals of Internal Medicine" 56 procent chorych na cukrzycę typu 2, którzy stosują dietę śródziemnomorską, jest jednak w stanie regulować poziom cukru we krwi bez stosowania leków.

MIT 4

powoduje cukrzycę.
Prawda
Nie ma tu automatyzmu. Osoba mająca nadwagę nie musi zachorować na cukrzycę. W USA 34 procent dorosłych 20 ludzi starszych i starszych cierpi na otyłość, ale tylko 10,7 proc choruje na cukrzycę. Mimo to eksperci zgadzają się, że nadwaga, zwłaszcza w połączeniu z genetyczną predyspozycją do cukrzycy, może wywołać chorobę. Badania w The Journal of American Medical Association wykazały, że osoby, które były otyłe w wieku 50 lat i zyskały w kolejnych latach około 10 kilogramów, były pięć razy bardziej zagrożone rozwojem cukrzycy niż osoby, które nie były otyłe w wieku 50 lat.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy