Strona głównaChorobyCzy depresji da się zapobiec?

Czy depresji da się zapobiec?

Według danych WHO depresja jest częstym zaburzeniem psychicznym - szacuje się, że choruje na nią 350 milionów osób w różnym wieku. Choroba jest główną przyczyną niepełnosprawności na całym świecie i głównym czynnikiem globalnego obciążenia chorobami. Jest też i dobra wiadomość - odpowiednia higiena życia psychicznego pozwoli znacznie osłabić ryzyko zachorowania.
Czy depresji da się zapobiec? Na całym świecie obserwuje się wzrost liczby pacjentów zażywających antydepresanty, co oznacza jednocześnie, że coraz więcej ludzi zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Umiarkowana i silna nierzadko wymaga leczenia farmakologicznego i korzystania z profesjonalnej pomocy. Niemniej eksperci wskazują, że określony styl życia, w tym świadomie wprowadzone pewne elementy, może pomóc uchronić się przed chorobą. Aby zmniejszyć ryzyko , trzeba:

Dobrze się odżywiać

Starożytna sentencja: „w zdrowym ciele zdrowy duch" niesie ze sobą potwierdzoną badaniami informację o wpływie diety i aktywności fizycznej na stan psychiczny. To, co jesz ma istotny związek z twoim samopoczuciem, nie tylko fizycznym. Przykładowo, z testów naukowych wynika, że częściej na depresję chorują osoby, które jedzą dużo przetworzonych produktów. Im zaś więcej w posiłku świeżych składników, tym lepszy wpływ ma on na pracę mózgu.

Warto pamiętać, by dostarczać sobie odpowiedniej ilości kwasów omega-3 i omega-6, bo mają one udział w przepływie serotoniny, norepinefryny i dopaminy, neuroprzekaźników, których zaburzenia działania wiażą się z depresją. Potrzebne są też witaminy z grupy B, bo oddziałują na pracę centralnego i peryferyjnego układu nerwowego.

Dbać o relacje z innymi ludźmi

Nie musisz mieć setek przyjaciół, by dobrze się poczuć, ale zadbaj o wsparcie i obecność życzliwych ci ludzi. Im głębsze więzi tworzysz z innymi, tym łatwiej ci będzie uchronić się przed osłabieniami nastroju. Badania dowodzą, że sprzyja .

Unikać narcyzmu

Psychologowie dostrzegli, że osoby, które są bardzo skupione na sobie, częściej doświadczają problemów emocjonalnych. Narcyzm oznacza tendencję koncentrowania się na sobie i swoich potrzebach oraz problemach. Przekonanie o własnej wyjątkowości prowadzi do dużych oczekiwań i znacznie ułatwia rozczarowania, które sprzyjają depresyjnym nastrojom.

Ćwiczyć

Aktywność fizyczna zwiększa uwalnianie się serotoniny, hormonu odpowiadającego za dobre samopoczuce. Co więcej, ogólnie rzecz ujmując, osoby regularnie ćwiczące są bardziej zadwolone z życia - ze swej sprawności, wyglądu, etc. Warto dodać, że rzadziej chorują (zarówno jeśli chodzi o powszechne przeziębienia, jak i choroby przewlekłe, np. rzadziej zmagają się z cukrzycą), a problemy zdrowotne mają związek z częstszym występowaniem depresji.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:01:28, 13-12-2016 ~gość: 94.254.139.xxx

    Ja tam z moimi wnuczkami dokazuję, chodze na spacery, piję napoje z witaminami, jaka depresja, nie wiem co to jest :-)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć