Strona głównaChorobyCzy grozi nam epidemia grypy?

Czy grozi nam epidemia grypy?

Utrzymująca się do listopada słoneczna pogoda mogła spowodować fałszywe wrażenie, że sezon infekcji jeszcze przed nami. Jednak jak podaje PZH tylko w ostatnim tygodniu listopada zanotowano już ponad 125 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Prawdziwy szczyt zachorowań nastąpi w miesiącach styczeń-marzec. To najwyższy czas, aby pomyśleć o skutecznej profilaktyce grypy, która może uchronić nas nie tylko przed zachorowaniem, ale przede wszystkim przed poważnymi powikłaniami grypy, a nawet zgonem.
Czy grozi nam epidemia grypy? [Fot. whitelook - Fotolia.com] Z corocznymi jest jak z opadami śniegu, które co roku, mimo pewności wystąpienia, zaskakują służby miejskie.
Często mylimy grypę z i bagatelizujemy ją, a czasem i zwykły katar nazywamy już grypą – zauważa dr hab. n. med. Bożena Walewska- Zielecka. – To błąd, gdyż , bo, zagrożoną wieloma powikłaniami oraz wyjątkową i nieprzewidywalną, gdyż wirus grypy zmienia sią co roku i dlatego, aby się chronić, należy szczepić się właśnie co sezon.
przez cały czas zwiększonych zachorowań, czyli od września do marca, tak aby przygotować się na szczyt zachorowań, który w Polsce przypada na miesiące styczeń-marzec. Ponieważ co roku pojawiają się nowe szczepy wirusa grypy, skład szczepionki przygotowywany jest przez ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na podstawie danych pozyskanych w laboratoriach na całym świecie, w tym także znajdującym się Polsce laboratorium Krajowego Ośrodka ds. Grypy działającego w ramach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Na chorobę wirusową, jaką jest grypa, nie ma skutecznego lekarstwa, więc jedynym sposobem pozwalającym skutecznie chronić się przed zachorowaniem oraz powikłaniami są szczepienia.
Ci, którzy choć raz sami zachorowali na grypę lub widzieli w najbliższym otoczeniu osobę chorującą, nie odmówią przyjęcia szczepionki – uważa doktor Walewska-Zielecka. – Grypa oznacza dreszcze, wysoką gorączkę, bóle mięśni, bóle głowy, kaszel. Objawy te trwają nawet do dwóch tygodni. Po nich następuje wielotygodniowe osłabienie.
Grypa wiąże się również z wieloma powikłaniami, ze zgonem włącznie. Do najczęstszych powikłań grypy należą: zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie ucha środkowego (które może zakończyć się niedosłuchem), zapalenie mięśnia sercowego prowadzące do niewydolności krążenia. Powikłania często wymagają hospitalizacji i mogą spowodować pojawienie się schorzeń, z którymi będziemy zmagać się całe życie.

Niestety, w Polsce wyszczepialność przeciw grypie jest niska, wynosi poniżej 4% całej populacji i zaledwie 13% w wśród osób powyżej 65r.ż. W niektórych krajach Europy Zachodniej i w USA sięga ona na przykład wśród seniorów, nawet do 70-80%. Szczepiąc się, chronimy nie tylko siebie, ale również zapobiegamy zachorowaniom innych osób. Kto przede wszystkim nie powinien zapominać o corocznym szczepieniu? Dzieci, osoby dorosłe powyżej 50 roku życia, przewlekle chorzy.

Mimo przekonywujących argumentów naukowych przemawiających za szczepieniem przeciw grypie, nadal niektórzy wątpią w sens i skuteczność szczepionki, co więcej, obwiniają ją za zachorowanie na …. grypę.
Szczepionka nie może wywołać grypy, gdyż nie zawiera żywego wirusa, który mógłby spowodować zachorowanie – wyjaśnia dr hab. n. med. Bożena Walewska-Zielecka. – Żadna szczepionka nie jest w 100% skuteczna, ale w przypadku grypy zaszczepienie pozwala uniknąć przede wszystkim powikłań, które mogą mieć tragiczne skutki, zaś jeśli nawet dojdzie do zachorowania, będzie ono znacznie łagodniejsze.
Domowe sposoby podnoszenia odporności, czyli miód, czosnek, herbata z malinami, nie mają działania potwierdzonego naukowo, więc poleganie tylko na nich może skończyć się bardzo źle. W uniknięciu zachorowania natomiast pomóc może profilaktyka nieswoista, czyli pozostanie w domu, kiedy wystąpią objawy choroby, wietrzenie pomieszczeń oraz mycie rąk.
Działanie te są niezwykle ważne, ale nie zastąpią profilaktyki o skuteczności potwierdzonej badaniami naukowymi, czyli szczepień przeciw grypie powtarzanych co roku – przypomina dr Walewska-Zielecka.
www.zaszczepsiewiedza.pl

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy