Strona głównaChorobyCzynniki ryzyka chorób serca są (w większości) takie same dla wszystkich

Czynniki ryzyka chorób serca są (w większości) takie same dla wszystkich

Większość czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (cardiovascular disease, CVD) dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Czynniki ryzyka chorób serca są (w większości) takie same dla wszystkich [fot. Raman Oza from Pixabay]
Oceniano czynniki ryzyka, w tym metaboliczne (, otyłość i ), behawioralne (palenie papierosów i dieta) oraz psychospołeczne (status ekonomiczny i obecność depresji) u ponad 150 tysięcy ludzi bez historii CVD w wieku 35-70 lat. Ludzie ci mieszkali w 21 krajach o różnej zamożności na pięciu kontynentach. Ich zdrowie monitorowano przez średnio przez 10 lat.

- Kobiety i mężczyźni mają podobne czynniki ryzyka CVD, co podkreśla znaczenie podobnej strategii zapobiegania CVD u obojga płci - mówi Marjan Walli-Attaei z Uniwersytetu McMaster.

Były jednak również pewne różnice. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety cechowały się niższym ryzykiem rozwoju CVD niż mężczyźni, szczególnie w młodszym wieku. Jednakże dieta była silniej związana z ryzykiem CVD u kobiet niż u mężczyzn.

Nadmierny poziom złego (LDL) i objawy depresji były silniej związane z ryzykiem u mężczyzn niż u kobiet. Podobne wyniki uzyskano we wszystkich krajach, bez względu na poziom ich zamożności.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy