Strona głównaChorobyCzynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 u osób z cukrzycą

Czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 u osób z cukrzycą

Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na rozwój ciężkiego przebiegu COVID-19 w porównaniu do ludzi wolnych od tej choroby. Lekarze chcieli jednak sprawdzić, czy wszyscy diabetycy mieli zwiększone ryzyko poważnej formy COVID-19, czy też w tej grupie da się zidentyfikować określone dodatkowe czynniki ryzyka.
Czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 u osób z cukrzycą
U niektórych osób z zakażeniem SARS-CoV-2 choroba jest prawie niezauważalna, u innych zaś jest znacznie cięższa, w tym śmiertelna. Jak dotąd wiedza na temat przebiegu choroby COVID-19 jest wciąż dość skromna. Odkryto jednak, że jest jednym z czynników ryzyka nasilenia infekcji koronawirusem. W kilku badaniach dotyczących cukrzycy i SARS-CoV-2 zaobserwowano około dwu- lub trzykrotny wzrost śmiertelności z powodu COVID-19 diabetyków w porównaniu do pozostałych pacjentów. Tym bardziej środowisko medyczne chciało zbadać czynniki ryzyka u diabetyków o ciężkiej formie COVID-19.

Na podstawie danych kilkunastu tysięcy pacjentów z cukrzycą i potwierdzoną infekcją ustalono, że ciężka forma COVID-19 częściej występuje u diabetyków: płci męskiej, w starszym wieku (powyżej 65 lat), z nadmiernym poziomem glukozy we krwi w momencie przyjęcia do szpitala, stosujących długie leczenie i tych, którzy cierpieli na współistniejące choroby (np. choroby układu krążenia lub choroby nerek). Z drugiej strony, wyniki pokazały, że długotrwałe leczenie wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem ciężkiego przebiegu COVID-19.

Jak zaznaczają medycy, aby lepiej ocenić sytuację, potrzebne są dalsze badania dotyczące możliwego wpływu typu lub czasu trwania cukrzycy na nasilenie COVID-19.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy