Strona głównaChorobyCzynniki ryzyka demencji - czy można uchronić się przed chorobą?

Czynniki ryzyka demencji - czy można uchronić się przed chorobą?

Wielu ludzi w starszym wieku obawia się demencji, bo choroba oznacza kłopoty z samodzielnym funkcjonowaniem i odbiera niezależność. Demencja wiąże się ze starzeniem się, ale nie oznacza to, że każdy w pewnym wieku musi na nią zachorować. Właściwie, okazuje się, że jednemu na trzy przypadki otępienia można by zapobiec.
Czynniki ryzyka demencji - czy można uchronić się przed chorobą? Eksperci z University College London wymieniają dziewięć czynników ryzyka rozwoju :

- w średnim wieku (udział w ryzyku demencji - 9 proc.)
- krótka , brak średniego wykształcenia (8 proc.)
- (5 proc.)
- nieleczona depresja (4 proc.)
- brak aktywności fizycznej (3 proc.)
- izolacja społeczna (3 proc.)
- (2 proc.)
- (1 proc.)
- (1 proc.)

Te czynniki są potencjalnie modyfikowalne i odpowiadają w sumie za wyższe o 35 proc. ryzyko demencji. Pozostałe 65 proc. prawdopodobieństwa rozwoju choroby zależy od czynników, na które nie mamy żadnego wpływu.

Jak podkreślają autorzy badań, chociaż demencja jest zazwyczaj diagnozowana u ludzi starszych, zmiany w mózgu, które prowadzą do choroby, powstają o wiele wcześniej. Dlatego warto zadbać o zdrowy styl życia już od najmłodszego wieku. Dbałość o zdrowie fizyczne, regularne badania i aktywność fizyczna mogą znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na demencję.

Źródło:

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X