Strona głównaChorobyCzynniki ryzyka demencji - czy można uchronić się przed chorobą?

Czynniki ryzyka demencji - czy można uchronić się przed chorobą?

Wielu ludzi w starszym wieku obawia się demencji, bo choroba oznacza kłopoty z samodzielnym funkcjonowaniem i odbiera niezależność. Demencja wiąże się ze starzeniem się, ale nie oznacza to, że każdy w pewnym wieku musi na nią zachorować. Właściwie, okazuje się, że jednemu na trzy przypadki otępienia można by zapobiec.
Czynniki ryzyka demencji - czy można uchronić się przed chorobą? Eksperci z University College London wymieniają dziewięć czynników ryzyka rozwoju :

- w średnim wieku (udział w ryzyku demencji - 9 proc.)
- krótka , brak średniego wykształcenia (8 proc.)
- (5 proc.)
- nieleczona depresja (4 proc.)
- brak aktywności fizycznej (3 proc.)
- izolacja społeczna (3 proc.)
- (2 proc.)
- (1 proc.)
- (1 proc.)

Te czynniki są potencjalnie modyfikowalne i odpowiadają w sumie za wyższe o 35 proc. ryzyko demencji. Pozostałe 65 proc. prawdopodobieństwa rozwoju choroby zależy od czynników, na które nie mamy żadnego wpływu.

Jak podkreślają autorzy badań, chociaż demencja jest zazwyczaj diagnozowana u ludzi starszych, zmiany w mózgu, które prowadzą do choroby, powstają o wiele wcześniej. Dlatego warto zadbać o zdrowy styl życia już od najmłodszego wieku. Dbałość o zdrowie fizyczne, regularne badania i aktywność fizyczna mogą znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na demencję.

Źródło:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy