Strona głównaChorobyCzynniki ryzyka raka piersi

Czynniki ryzyka raka piersi

Liczba wykrytych przypadków raka piersi znacznie wzrosła w ostatnich kilku dekadach prawdopodobnie z powodu lepszego i szybszego wykrywania choroby. Jakie są czynniki choroby i czy da się ich uniknąć?
Czynniki ryzyka raka piersi Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem: dla kobiet z grupy wiekowej 50 - 60 lat wynosi jeden do 23, u pań w siódmej dekadzie życia - jeden do 15, a u kobiet po osiemdziesiątym roku życia - jeden do 11.

Poza wiekiem czynnikami ryzyka oddziałującymi na rozwój są: wzrost, nadwaga, picie i stosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

Reprodukcyjna przeszłość także ma tu znaczenie - kobiety, które urodziły swoje pierwsze dziecko po trzydziestce lub w ogóle nie mają dzieci, są nieco bardziej zagrożone. Panie, które karmią swoje dzieci piersią przez ponad rok (dotyczy to także karmienia np. trojga dzieci przez cztery miesięcy), mają niższe ryzyko zachorowania na nowotwór.

Historia medyczna rodziny także ma znaczenie dla większości kobiet. W przypadku posiadania jednej krewnej z diagnozą raka po pięćdziesiątce nie odnotowano zmian w poziomie prawdopodobieństwa zachorowania, jeśli jednak z rakiem zmagały się dwie panie z rodziny po pięćdziesiątce (matka, siostra, babcia, ciotka) ryzyko choroby istotnie wzrasta.

Wiele z czynników ryzyka jest poza nasza kontrolą. Inne - choćby decyzja o posiadaniu dzieci i wieku, w którym mają się urodzić, są w przypadku seniorek za nimi. Największym krokiem prewencyjnym więc pozostaje ograniczenie spożycia alkoholu i zwiększenie jedzenia warzyw i owoców - te bowiem są źródłem , które pomagają zapobiec nowotworom.

Kobiety w wieku 50-70 lat powinny regularnie badać swoje piersi. Wśród niepokojących objawów wymienia się guzki czy grudki w piersi - choć dziewięć z dziesięciu badanych guzków jest niegroźnych.

Niebezpieczne objawy to zmiany w wielkości lub kształcie piersi, bądź brodawek, obrzęk pod pachą, wgłębienia skóry i krwiste plamy. Czerwona, łuszcząca się, swędząca wysypka wokół brodawki to sygnał do jak najszybszej wizyty u lekarza.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć