Strona głównaChorobyCzynniki ryzyka udaru - wraz z wiekiem się zmieniają (niektóre słabną)

Czynniki ryzyka udaru - wraz z wiekiem się zmieniają (niektóre słabną)

Nadciśnienie i cukrzyca to znane czynniki ryzyka udaru mózgu, teraz jednak ustalono, że związane z nimi ryzyko może się zmniejszać wraz z wiekiem.
Czynniki ryzyka udaru - wraz z wiekiem się zmieniają (niektóre słabną) [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Nadciśnienie i cukrzyca to dwa istotne czynniki ryzyka udaru, które daje się kontrolować za pomocą leków, zmniejszając zagrożenie u danej osoby - mówi dr George Howard z University of Alabama. - Nasze odkrycia pokazują, że ich związek z ryzykiem może być znacznie niższy w starszym wieku, jednak inne czynniki nie zmieniają się wraz z czasem. Te różnice oznaczają, że ustalenie, czy dana osoba jest w grupie wysokiego ryzyka udaru, może różnić się w zależności od tego, ile ma lat - dodaje dr Howard.

Przez 11 lat monitorowano zdrowie niemal 30 tysięcy ludzi, którzy wcześniej nie doświadczyli udaru. Na początku z uczestnikami przeprowadzono wywiady i badania fizykalne dla oceny czynników ryzyka. Obejmowały one: nadciśnienie, cukrzycę, palenie papierosów, migotanie przedsionków, choroby serca i przerost lewej komory serca. Uczestników podzielono na trzy grupy wiekowe: 45-69; 60-73 i powyżej 73 lat.

Jak się okazało, osoby z cukrzycą w młodszej grupie wiekowej były około dwukrotnie bardziej narażone na udar mózgu niż osoby w podobnym wieku, które nie chorowały na cukrzycę. Równocześnie ustalono, że osoby z w starszej grupie wiekowej miały o około 30 proc. wyższe ryzyko wystąpienia udaru niż ludzie z tejże grupy bez cukrzycy.

Odkryto też, że osoby z nadciśnieniem w młodszej grupie wiekowej miały o 80 proc. wyższe zagrożenie udarem niż osoby w podobnym wieku bez . Co ciekawe, prawdopodobieństwo to spadło do 50 proc. u ludzi starszych z nadciśnieniem w porównaniu z rówieśnikami bez nadciśnienia.

W przypadku czynników ryzyka udaru, takich jak palenie papierosów, migotanie przedsionków i przerost lewej komory, nie stwierdzono zmiany poziomu ryzyka wraz z wiekiem.

- Nasze wyniki nie sugerują, że leczenie nadciśnienia i cukrzycy staje się nieistotne w starszym wieku. Pozostaje to ważne dla zdrowia danej osoby. Jednakże rozsądnie byłoby, gdyby lekarze skupili się na zarządzaniu czynnikami ryzyka, takimi jak migotanie przedsionków, palenie papierosów i przerost lewej komory w miarę starzenia się - zauważ dr Howard.

Jak wskazują autorzy, jakkolwiek wpływ niektórych czynników ryzyka zmniejsza się wraz z wiekiem, całkowita liczba osób z udarem wśród seniorów ciągle może być wyższa, ponieważ ogólne ryzyko udaru wzrasta wraz z wiekiem.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć