Strona głównaChorobyCzynniki zagrażające sercu goźniejsze dla kobiet

Czynniki zagrażające sercu goźniejsze dla kobiet

W przypadku kobiet szczególnie groźne są palenie papierosów, nadciśnienie i cukrzyca.
Czynniki zagrażające sercu goźniejsze dla kobiet
Wszystkie te wymienione powyżej czynniki zagrażają zdrowiu , ale z badań wynika, że dla kobiet mogą być groźniejsze niż dla mężczyzn.

Jak wynika z brytyjskich badań z udziałem niemal pół miliona osób w wieku 40-69 lat, wymienione czynniki zwiększają ryzyko zawałów u obojga płci, ale prawdopodobieństwo tych zdarzeń sercowo-naczyniowych jest wyższe u kobiet niż mężczyzn.

Przykładowo, mężczyźni palący odznaczali się dwukrotnie wyższym ryzykiem zawału serca niż ci, którzy nigdy nie palili, tymczasem palące kobiety cechowały się ponad trzy razy wyższym prawdopodobieństwem niż panie, które nigdy nie paliły.

Co więcej - jak wskazują autorzy badań z Uniwersytetu Oksfordzkiego - nadciśnienie miało związek z wyższym o 80 proc. prawdopodobieństwem zawału u kobiet niż u mężczyzn. Ponadto przy występowaniu tych wszystkich wymienionych czynników ryzyko cukrzycy było u kobiet o 47 proc. wyższe niż u mężczyzn. Jedynie nadwaga lub otyłość stanowiły podobny wskaźnik zgarożenia zawałami zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Uczeni podkreślają, że to więcej mężczyzn niż kobiet doświadcza zawałów, niemniej część głównych czynników tych zdarzeń intensywniej zwiększa zagrożenie u pań.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, choroby układu sercowo-naczyniowego są główną przyczyną śmierci na całym świecie. Szacuje się, że co roku umiera około 18 milionów ludzi umiera z powodu chorób układu krążenia, co stanowi 31 proc. wszystkich zgonów na świecie. Za 85 proc. tych śmierci odpowiada zawał serca i .

Wyniki badań zostały opublikowane w magazynie BMJ.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy