Strona głównaChorobyCzytanie książek pomaga ograniczać skutki choroby Alzheimera?

Czytanie książek pomaga ograniczać skutki choroby Alzheimera?

Regularne czytanie to jeden ze sposobów na zapobieganie chorobie Alzheimera – wynika z badań amerykańskich naukowców z Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. O korzyściach płynących z lektury warto przypominać przy każdej okazji i zachęcać do czytania.
Czytanie książek pomaga ograniczać skutki choroby Alzheimera? [© aletia2011 - Fotolia.com] 13 grudnia obchodzić będziemy Dzień Księgarza. To dobra okazja, aby zachęcić wszystkich do czytania, które może wpływać na poprawę zdrowia. To dopiero początek długiej listy zalet.

Pozytywny wpływ aktywności intelektualnych na sprawność został potwierdzony przez zespół lekarzy doktora Roberta Friedlanda z Narodowej Akademii Nauk Stanów Zjednoczonych. Czytanie, gra w szachy czy rozwiązywanie krzyżówek w znaczący sposób mogą ograniczać skutki choroby . Dla osób aktywnych ryzyko choroby zmniejsza się ponad dwa razy w stosunku do tych, którzy spędzają swój wolny czas na kanapie przed telewizorem.

Czytanie to także inne korzyści. Dobra książka wzbogaca zasób słownictwa, poszerza wiedzę o świecie i poprawia umiejętność wyrażania własnych myśli. Dla zabieganych i zapracowanych Polaków, czytanie może być sposobem na . Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Sussex w 2009 roku, wystarczy zaledwie sześć minut, aby obniżyć puls i napięcie mięśni. Pod tym względem przebija inne sposoby na relaks, np. wypicie kubka herbaty lub słuchanie ulubionej muzyki.

Jak Polacy (nie) czytają


Niestety z ostatniego raportu opracowanego przez Bibliotekę Narodową wynika, że ponad 60 procent Polaków w trakcie roku nie czyta ani jednej książki! Za tak słaby wynik powszechnie uważa się brak nawyku czytelniczego, który zanika po zakończeniu edukacji.

Z drugiej strony są też dobre informacje. Analiza przeprowadzona przez KodyRabatowe.pl, portal oferujący zniżki na zakupy w internecie, potwierdza, że Polacy, jeśli decydują się na zakup książki, robią to świadomie i z przekonaniem. Produkty oferowane przez internetowe księgarnie są najrzadziej zwracanym towarem spośród wszystkich kategorii produktowych. - W okresie od stycznia 2013 do maja 2014 roku odsetek klientów, którzy zdecydowali się oddanie nabytej książki, wyniósł zaledwie 3,9 procenta. Dla porównania odzież zwracała prawie co trzecia osoba – tłumaczy Kamil Brożek, manager portalu KodyRabatowe.pl.

W świetle ostatnich badań, czytanie książek posiada wiele zalet. Być może ten fakt zachęci Polaków do regularnej lektury. Tymczasem już w sobotę 13 grudnia, będziemy obchodzić kolejny Dzień Księgarza. Dla wielu z nas prawdopodobnie to najlepszy pretekst, żeby na nowo rozpocząć przygodę z książką.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy