Strona głównaChorobyDemencja - niska świadomość możliwości oszustwa wskaźnikiem choroby

Demencja - niska świadomość możliwości oszustwa wskaźnikiem choroby

Niska świadomość możliwości bycia oszukanym u osób starszych wiąże się z ryzykiem rozwoju Alzheimera lub łagodnych zaburzeń poznawczych w dalszych latach. Odkrycia te sugerują, że zmiany w ocenie środowiska społecznego zachodzą, zanim rozpoznawalne stają się zmiany w myśleniu lub pamięci.
Demencja - niska świadomość możliwości oszustwa wskaźnikiem choroby [fot. Sabine van Erp from Pixabay]
Wykrycie wskaźników i łagodnych zaburzeń poznawczych jest bardzo ważne, by jak najwcześniej rozpocząć działanie lecznicze. Osoby starsze często są celem oszustów i są bardzo podatne na oszustwa, szczególnie te o charakterze finansowym. Teraz ustalono, że niska świadomość narażenia na nieuczciwość przewiduje rozwój zaburzenia funkcji poznawczych i demencji.

Badacze z Rush Alzheimer's Disease Center w Chicago poprosili niemal tysiąc starszych osób o wypełnienie „kwestionariusza świadomości oszustwa". Wszyscy uczestnicy byli wówczas wolni od demencji. W ciągu trwającej średnio 6 lat obserwacji, badani co roku przechodzili również tradycyjne testy neuropsychologiczne, a u tych, którzy zmarli w tym okresie, przeprowadzono post mortem badanie mózgu, aby sprawdzić, czy występowały cechy charakterystyczne dla choroby .

Jak odkryto, niska świadomość możliwości była zwiastunem . Co więcej, była również związana z patologicznymi zmianami w mózgu. Według autorów odkrycia te sugerują, że niska świadomość niebezpieczeństwa jest wczesną oznaką zbliżającego się upośledzenia funkcji poznawczych oraz demencji. Okazuje się, że ocena zachowań, takich jak świadomość możliwości oszustwa, może pomóc w identyfikacji osób zagrożonych demencją, zanim ujawnią się symptomy poznawcze.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy