Strona głównaChorobyDemencja częściej dotyka osób niskich?

Demencja częściej dotyka osób niskich?

Niski wzrost oznacza wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu demencji, wynika z nowych badań.
Demencja częściej dotyka osób niskich? [© Fotoluminate LLC - Fotolia.com] Naukowcy z Alzheimer's Scotland Dementia Research Centre przy Uniwersytecie w Edynburgu przeanalizowali dane z 18 prospektywnych badań kohortowych, w których uczestniczyło łącznie niemal 182 tysiące osób. Badania prowadzono w latach 1994-2008.

Uczestnicy odpowiedzieli na pytania ekspertów dotyczące stylu życia, statusu społeczno-ekonomicznego i historii chorób. Zmierzono także wzrost badanych.

Okazało się, że mężczyźni, których wzrost był niższy niż 167,5 cm, odznaczali się o 50 proc. wyższym ryzykiem śmierci z powodu choroby Alzheimera i innych form niż panowie o wzroście powyżej 178 cm.

Kobiety odznaczają się nieco mniejszym zagrożeniem. Niemniej jednak panie niższe niż 155 cm mają o 35 proc. niższe ryzyko przedwczesnej śmierci niż uczestniczki mierzące ponad 165 cm.

Jak podkreślają uczeni, nie ma dowodów na to, że niski wzrost spowodował rozwój problemów neurodegradacyjnych w mózgu, których najbardziej rozpowszechnioną formą jest . Być może jednak wzrost stanowi marker innych czynników, które mogą wpływać na ryzyko demencji, nawet w relatywnie wczesnym okresie życia.

Stan zdrowia badanych monitorowano przez niemal 10 lat. Ogólnie rzecz ujmując, każde 7,3 cm mniej wiązało się z 24 proc. zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu otępienia. Jeśli chodzi o kobiety, każde 6,8 cm mniej przekładało się na o 13 proc wyższe ryzyko demencji.

Zależność między niskim wzrostem a wyższym prawdopodobieństwem demencji pozostał po uwzględnieniu statusu społeczno-ekonomicznego oraz takich czynników, jak: , , czynniki ryzyka i długotrwałe choroby.

Wyniki badań opublikowano w British Journal of Psychiatry.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy