Strona głównaChorobyDemencja jest wywoływana chorobami serca?

Demencja jest wywoływana chorobami serca?

Jeśli zmagasz się z chorobami serca, o wiele bardziej grozi ci demencja. Wszystko dlatego, że mózg może nie być zaopatrywany w taką ilość tlenu, jaka dostawała się do niego wcześniej.
Demencja jest wywoływana chorobami serca? [Fot. thodonal - Fotolia.com]
Kolejne badania potwierdzają, że zdrowie mózgu zależy od stanu . W przypadku częściej rozwijają się też kłopoty z myśleniem i pamięcią.

Brytyjskie testy objęły osiem tysięcy ludzi w wieku ponad 49 lat, których zdrowie monitorowano w okresie 15 lat. Na poczatku badań żaden z uczestników nie cierpiał z powodu dolegliwości serca lub ośrodkowego układu nerwowego. Pod koniec tego czasu u kilku procent badanych wystąpił lub dusznica bolesna (dławica piersiowa). Okazało się, że osoby z wymienionymi zaburzeniami odznaczały się też szybszym osłabieniem zdolności poznawczych.

Pacjenci chorujący na dusznicę cechowali się znacznym osłabieniem orientacji czasowej, tzn. mieli trudności z określaniem aktualnej daty - dnia tygodnia i godziny. Osoby po zawale o wiele słabiej wypadały w testach pamięci werbalnej i płynności językowej. Każda z nich doświadczała też pogłębionego spadku funkcji poznawczych. Według ekspertów, te wszystkie, nawet drobne, zmiany zwiększają ogólne ryzyko rozwoju demencji.

Nie jest zupełnie jasne, dlaczego choroby sercowo-naczyniowe sprzyjają , ale jednym z najbardziej prawdopodobnych wyjaśnień jest to, że wywołują zaburzenia w przepływie krwi do mózgu, co zmniejsza zaopatrywanie tego narządu w tlen. To z kolei ma ścisły związek z osłabieniem poznawczym.
Jak mówią autorzy, wyniki pokazują, że trzeba skrupulatnie leczyć wszelkie zaburzenia sercowo-naczyniowe, bo nawet jeśli nie zagrażają życiu, to wywołują problemy kognitywne. Poza tym uczeni podkreślają wagę aktywności fizycznej, która poprawia krążenie zapewniając lepszy transport tlenu do wszystkich tkanek ciała, w tym do mózgu.

O wynikach badań można przeczytać w Journal of the American College of Cardiology.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy