Strona głównaChorobyDemencja na świecie - liczba przypadków potroi się do 2050

Demencja na świecie - liczba przypadków potroi się do 2050

Pozytywne trendy w dostępie do edukacji zmniejszą częstość występowania demencji na całym świecie o 6,2 mln przypadków do roku 2050. Jednakże przewidywania dotyczące palenia papierosów, wysokiego wskaźnika masy ciała i nadmiaru cukru we krwi zwiększą ilość przypadków o prawie tyle samo: 6,8 mln.
Demencja na świecie - liczba przypadków potroi się do 2050 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]
Jak szacują badacze z University of Washington School of Medicine, do 2050 roku liczba osób z demencją niemal potroi się i osiągnie ponad 152 miliony. Sądzi się, że największy wzrost zachorowań wystąpi we wschodniej Afryce Subsaharyjskiej, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
Poprawa stylu życia w krajach rozwiniętych i innych regionach - w tym zwiększenie dostępu do edukacji i większa dbałość o zdrowie serca - zmniejszyła zachorowalność na demencję w ostatnich latach, ale całkowita liczba osób z demencją wciąż rośnie z powodu populacji - mówi dr Maria C. Carrillo z Alzheimer's Association. - Ponadto szybko rośnie problem , i siedzącego trybu życia u młodych ludzi, a to są czynniki ryzyka otępienia - dodaje dr Carrillo.
Odkryto, że ilość przypadków wzrośnie z około 57,4 milionów na całym świecie w 2019 roku do około 152,8 milionów w 2050. Taki wzrost w dużej mierze można przypisać zwiększeniu się populacji i starzeniu się, chociaż znaczenie tych dwóch czynników różni się w zależności od regionu świata. Dodatkowo, nadmierna waga, cukrzyca oraz niedostateczna dbałość o zdrowie przełoży się na zwiększenie liczby pacjentów z demencją, pomimo pewnych oczekiwanych obniżek ze względu na lepszy dostęp do edukacji i wiedzy o zdrowiu.

- Bez skutecznych metod leczenia, które pozwolą zatrzymać, spowolnić lub zapobiec chorobie Alzheimera i wszelkiej demencji, liczba chorych wzrośnie po 2050 roku i będzie nadal wpływać na pacjentów, opiekunów, systemy opieki zdrowotnej i rządy na całym świecie - mówi dr Carrillo. - Oprócz terapii, istotne jest wprowadzenie dostosowanych kulturowo interwencji, które zmniejszają ryzyko demencji poprzez czynniki związane ze stylem życia, takie jak edukacja, dobra dieta i regularne ćwiczenia - dodaje dr Carrillo.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy